Finské děti spí v krabicích, každé rodině je spolu s výbavou daruje stát

Z Finska se šíří nový hit v péči o novorozence. Miminka tam v prvních měsících po narození spí v papírových krabicích. Ty dostanou od státu s plnou výbavou všechny finské maminky. Není divu, že se rodinám podobný komfort líbí a tak ho začaly nabízet i další země.
27. 5. 2018 ZPRÁVY: FINSKÉ DĚTI SPÍ V KRABICÍCH, KAŽDÉ RODINĚ JE SPOLU S VÝBAVOU DARUJE STÁT
27. 5. 2018 ZPRÁVY: FINSKÉ DĚTI SPÍ V KRABICÍCH, KAŽDÉ RODINĚ JE SPOLU S VÝBAVOU DARUJE STÁT

reklama

Krabice. Právě těmi se pyšné maminky chlubí na internetu. Barevné, každý rok jiné a hlavně plné výbavičky. Ve Finsku se rozdávají už od čtyřicátých let minulého století. Měly vyřešit vysokou úmrtnost dětí. Ty často spaly s rodiči. Proto stát přišel s krabicí. Tu dostaly ale jen ty matky, které chodily na lékařské kontroly.

Ve Finsku jsou krabice dodnes velmi populární. S dětskou úmrtností měl celý projekt výrazně pomoci. Dodnes ji má tato skandinávská země nejnižší na světě. I proto je Finsko pro ostatní země velkou inspirací.

Krabice testují už i v Anglii

Krabice pro děti, začali testovat i ve Velké Británii. A i tam jsou maminky z nápadu nadšené. „Vypadá to jako dobrý nápad,“ říká jedna z nich.

Ve Skotsku, kde babyboxy také dotuje stát, se teď rozhořela diskuze, jestli jsou tyto krabice vůbec bezpečné. U nás by z nich lékaři ale obavy neměli.

„Já se domnívám, že to nezávadné je, vzhledem k tomu, že to je státní politika. Určitě by taková věc prošla nějakou kontrolou ze strany pediatrů,“ říká primář novorozeneckého oddělení Jan Janota.

„Cokoliv co člověk dostane zdarma pro děti je dobře, protože děti potřebují opravdu hodně věcí a stojí to spoustu peněz,“ říká jedna z maminek.

V ČR krabice nebudou

„Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci koncepce rodinné politiky o něčem podobném uvažovalo. Nakonec odborná komise rozhodla, že zůstaneme u toho, co máme a co funguje, to je to takzvané porodné,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Řepka.

Ovšem to přísluší jen matkám s nízkopříjmových rodin, tedy ne všem jako krabice ve Finsku. Dá se tak očekávat, že by se finský vynález u nás mohl zabydlet.

reklama

reklama