Firmy nadělovaly, chlubit se s tím ale nechtějí, aby si zaměstnanci nezvykli

Také jste letos v prosinci dostali před Vánocemi od svého zaměstnavatele takzvaný třináctý plat? Podle ekonomů byly firmy letos štědré a peníze navíc dostaly před svátky statisíce zaměstnanců.
29. 12. 2017 ZPRÁVY: FIRMY NADĚLOVALY, ALE CHLUBIT SE S TÍM NECHTĚJÍ, ABY SI ZAMĚSTNANCI NEZVYKLI
29. 12. 2017 ZPRÁVY: FIRMY NADĚLOVALY, ALE CHLUBIT SE S TÍM NECHTĚJÍ, ABY SI ZAMĚSTNANCI NEZVYKLI

reklama

Firmám se daří. Nabírají lidi, navyšují platy a lidé pak utrácejí. Podle odborníků jedou kola české ekonomiky rekordním tempem, a tak není divu, že znovu po letech roste počet těch, kteří od svých zaměstnavatelů dostali před koncem roku peníze navíc. Ať už se tomu říká třináctý plat nebo bonus nebo třeba jen odměna.

„Letošní rok je pro pozici zaměstnanců mimořádně výhodný, protože historicky ještě nikdy takovéhle úspěchy nebyly. Třinácté a čtrnácté platy dneska znovu ožívají,“ říká ekonom Ivan Jáč.

„Museli jsme si udržet taky zaměstnance, dobrý zaměstnance, protože zaměstnanců dobrejch je nedostatek,“ vysvětluje důvody odměn majitel přepravní firmy v Liberci Vladimír Resl.

Vánoční prémie se nelíbí odborům

Majitel přepravní firmy byl ale překvapivě jediný, který se nebál říct, že svým zaměstnancům na konci roku odměny rozdal. Zdálo se, že šéfové velkých firem se rádi pochlubí svou štědrostí, ale opak je pravdou, jak jsme se sami přesvědčili. Nikomu se do toho nechce, a to i ve firmách, kde prokazatelně odměny vypláceli.

Vysvětlení, které podali zaměstnavatelé našemu reportérovi mimo kameru, bylo jednoduché. Firmy prý nechtějí, aby si zaměstnanci na odměny zvykli, aby je brali jako samozřejmost a aby je pak nevyžadovali i v době, kdy se pozitivní trend ekonomiky třeba zase obrátí. I proto se ostatně praxe rozdávání vánočních odměn příliš nelíbí odborům. Jsou totiž obvykle podmíněné řadou faktorů. Od hospodářského výsledku až třeba po docházku.

 „Lepší by bylo, kdybychom to, co jde do těch odměn do konce roku, bylo rozpočítáno do měsíčního navýšení,“ říká zástupce Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

 „To je samozřejmě známá věc, že tarif je jistý, odměna, prémie jistá není, ale zaměstnavatel si musí taky spočítat nejdřív hospodářský výsledek ke konci roku nebo následně dobře odhadnout a pak teprve rozdávat, to zas jako nelze dávat eventuelně napřed,“ dodává Jáč

Čeští zaměstnanci ale podle odborářů i ekonomů jednoznačně preferují peníze pěkně pohromadě před koncem roku. 

reklama

reklama