Má ČSSD vůbec nějakou představu o tom, jak zastavit pokles preferencí?
Situace je skutečně kritická. Podle mého strana žádnou reálnou představu nemá.
Samotní členové strany říkají, že straně chybí energie... Co byste k tomu dodal vy?
Straně chybí především program, který by zastupoval zájmy jejích tradičních voličů, tedy lidí, kteří každé ráno vstávají do práce, vypravují děti do školy, platí daně, nájmy, hypotéky, mají rádi svoji rodinu a svoji zem, chtějí žít v bezpečí a v klidu... Dnešní politika ČSSD je naopak namířena proti těmto lidem. Proto je vlastně dobře, že straně chybí energie. Kdybychom politiku, jakou děláme, dělali s ještě větší energií, tak to bude ještě horší. O sociální experimenty, peskování a poučování nikdo nestojí a o vyhrožování už vůbec ne.
Poslanci Roman Sklenák a Václav Votava prozradili v pořadu Zaostřeno pro Český rozhlas, že nehlasovali pro vstup do vlády s ANO. Nabízí se otázka, kolik takových poslanců je. Jen připomínám, že Václav Votava řekl, že koalice s ANO pro ČSSD nepřináší žádnou přidanou hodnotu. „Babiš prodá sám, co prosazujeme. Jsem ve straně 22 let a energie se vytratila a nevidím světélko na konci tunelu,“ zmínil. Vás tato věc netrápí?
Netrápí. Problémem ČSSD není Andrej Babiš, ale její vlastní politika.
Dokonce prý ve straně není možné najít někoho, kdo by byl pro vládu s ANO. Přitom bývalý europoslanec Miroslav Poche tvrdí, že vládní angažmá s ANO má i pozitiva. Jaká pozitiva vy vidíte ve spojenectví s ANO?
Účast ve vládě zajišťuje možnost něco skutečně prosadit a zároveň je vládní strana víc vidět. Pokud ale prosazujeme věci, o které lidé nestojí, tak nám vládní účast je k ničemu. Jak už jsem ale řekl, problém není ve vládní účasti samotné, ale v „protilidové“ politice, nikoli nějaké spojenectví.
Proč vlastně nechce ČSSD hlasovat pro státní rozpočet na příští rok? A v jakém případě by hlasovala?
Slyšel jsem, že ministryně Maláčová chce víc peněz pro takzvané neziskovky. To je právě ta protilidová politika. Já osobně to nechápu.
Nedostali jste se do Evropského parlamentu, ČSSD volila necelá čtyři procenta voličů. Co z toho lze vyvodit?
Že nabízíme lidem něco, o co nemají zájem.
Příští rok na podzim nás čekají krajské volby. V krajích kdysi byla hlavní základna strany (jednota, program, nasazení členů) a zdá se, že i toto se drolí. Hejtman Martin Netolický již řekl, že si na Pardubicku vytvoří vlastní koalici, aby měl šanci uspět. Nebude takových víc? Jak pak asi krajské volby dopadnou?
Určitě takových víc bude. Pokud se ČSSD zásadním způsobem nezmění, tak pro ni krajské volby dopadnou katastrofálně.
Má ČSSD nějaký plán na to, jak řešit špatnou finanční situaci strany?
To nevím. Jako řadový člen strany nemám o podobných věcech žádné informace.
Voliči ČSSD v anketě Českého rozhlasu řekli: „Bohuslav Sobotka dělal slušnou politiku. Zeman, Babiš a jejich slouhové jsou neštěstím pro naši zemi. Nemají žádnou hrdost a ani stud a kdo je vezme do vlády, tak je jejich...“ Není nakonec špatně, když Sobotka z vysoké politiky a vedení strany odešel?
Potíž je v tom, že voličů ČSSD, kteří se účastní anket Českého rozhlasu, je příliš málo. Většina tradičních, a dnes už bývalých, voličů ČSSD na žádné ankety nemá čas, protože musí pracovat a právě ti nás přestali volit už za Bohuslava Sobotky. Obyvatelstvo Pražské kliniky nás nikdy volit nebude, i kdybychom si všichni nechali narůst dredy až do pasu. Ti mají své Piráty. Já osobně bych zájmy těchto lidí ani nechtěl zastupovat, protože je považuji v nejlepším případě za parazity.
Olga Böhmová