Francie přišla o hrdinu. Policista, který se nechal vyměnit za rukojmí, zemřel

Jeho příběh se vynořil okamžitě po včerejším teroristickém útoku na jihu Francie. Zasahující policista Arnaud Beltrame se dobrovolně nechal vyměnit za jednoho z rukojmí držených v supermarketu a s vědomím toho, že riskuje vlastní život, šel vyjednávat s nepředvídatelným útočníkem. Za svůj hrdinský čin zaplatil životem, nejen ve Francii se ale stal nesmrtelným.
Arnaud Beltrame
Arnaud Beltrame
AP

reklama

Pětačtyřicetiletý podplukovník v pátek zasahoval u supermarketu ve městě Trébes, kde ozbrojený terorista Redouane Lakdim postřelil několik lidí a další držel jako rukojmí. Většinu z nich se sice podařilo dostat do bezpečí, jednu ženu ale útočník stále držel a používal jako lidský štít. Podle deníku Le Figaro se Beltrame dobrovolně nabídl a nechal se za ženu vyměnit.

Statečnému policistovi se podařilo dovnitř pronést také zapnutý telefon, takže policisté měli přehled o tom, co se v budově děje. Ihned poté, co se ze supermarketu ozvala střelba, vtrhlo dovnitř komando a Ladkima zastřelilo. Ten ale ještě před tím způsobil Beltrameovi vážná střelná poranění, kterým policista v průběhu noci podlehl.

„Podplukovník Arnaud Beltrame nás opustil. Položil život za svoji vlast. Francie nikdy nezapomene jeho hrdinství, statečnost a obětování se,“ uvedl nad ránem na svém twitterovém účtu ministr vnitra Gerard Collomb. Ke smrti policisty se vyjádřil také prezident Emmanuel Macron, který vyzdvihl, že Beltram „zachránil cizí životy a prokázal čest svým kolegům i celé zemi“.

Roy Larner

Fotbalový fanoušek se s holýma rukama postavil teroristům. Zachránil mnoho životů

Těžké chvíle teď prožívá Beltrameova rodina včetně jeho matky, kterou odvaha jejího syna vůbec nepřekvapila. „Nejsem překvapená, věděla jsem, že to musí být on. Ano, věděla jsem to. Vždycky byl takový,“ řekla v rozhovoru pro stanici RTL. „Pro něj to byl smysl života, bránit vlast. Takový byl Arnaud – chránit ostatní,“ dodala.

Její slova dokazuje i působivá Beltrameova kariéra. Nedlouho poté, co v roce 1999 dostudoval vojenskou akademii, se stal členem elitní protiteroristické jednotky GIGN. Odsloužil si i zahraniční štaci v Iráku a později byl navržen na státní vyznamenání za jeho přispění k udržení míru. Po návratu do Francie se přidal ke Garde Républicaine, policejní jednotce národního četnictva, a měl na starosti ochranu prezidentského paláce.

Minulý rok pak byl jmenován šéfem četníků v regionu Aude. Do něho spadají i města Carcassone a Trebés, kde terorista Lakdim připravil v pátek o život čtyři lidi, včetně podplukovníka Arnauda Beltrameho.

reklama

reklama