Francouzská generální stávka pokračuje a neví se, kdy skončí. Důvod: Francouzi nechtějí později do důchodu

Francouzi nyní chodí do důchodu ve dvaašedesáti a odchod do penze se má prodloužit až na 65 let. Od roku 1995 jde o největší stávku. Stávkují i policisté a hasiči.
Kolo se stalo v Paříži hlavním dopravním prostředkem
Kolo se stalo v Paříži hlavním dopravním prostředkem
foto youtube MSNBC

reklama

Prezident Emmanuel Macron si uvědomuje, že francouzská pracovní stáž je v dnešní době pro ekonomiku neudržitelná. Poukazuje také na mnoho sociálních výjimek, jako je například garantovaná práce až do důchodu pro určité profese, pravidelná valorizace mezd nebo předčasný důchod již mezi 52 a 57 lety. Jsou zde další a další složitosti při odchodu do důchodu a důchodový systém se proto podle Macrona musí do roku 2022 změnit.

Hra nervů a strategie

Ve Francii včera mělo podle propočtů stávkovat 800 tisíc lidí a dnes stávka pokračuje. Číslo na Francii není velké, ale je známo, že obyvatelé, i když nejdou do ulic, sympatizují s odbory. Ty jsou silné a dokáží vše velmi dobře zorganizovat. Nyní se jedná o tom, jak dlouho stávka potrvá. Potrvá-li stávka příliš dlouho, odbory riskují, že začnou ztrácet podporu lidí. Všem je jasné, že potrvá-li stávka do neděle, nic se neděje. Jakmile stávka bude pokračovat ještě v pondělí, bude to pro Macrona zlý signál. Slovy Patricka Dos Santose, padesátiletého pracovníka v dopravě: „Budeme-li stávkovat nejméně ještě týden, koncem týdne padne vláda.“ Tak je to ve Francii zažité, vždyť v roce 1995, kdy byly rovněž velké demonstrace, konzervativní vláda bývalého prezidenta Jacquese Chiraca ustoupila požadavkům odborů. Existuje riziko vlády, že nedá-li na vůli lidu, nemusí být ve volbách zvolena. Macron bude ve velkém pokušení, bude-li stávka trvat ještě příští týden, své reformy vzdát.

Video níže ukazuje proměnu a významný vliv francouzských odborů: Zatímco policie ještě nedávno tvrdě zasahovala proti demonstrujícím, nyní s nimi kráčí v jednom šiku.

 

Důležitý dnešek

Některé odbory, jako například učitelé, se již vrátily do práce.

Dnes stávkují stále dopravci, což znamená, že nepojede metro, vlaky a stejně tak některé autobusy.

Francouzský provozovatel železniční dopravy SNCF ve čtvrtek uvedl, že zrušil 90 procent všech vysokorychlostních vlaků TGV a 70 procent regionálních vlaků. To se včera projevilo v dopravní zácpě, která se na jednom místě údajně v regionu Paris Île de France protáhla na 347 kilometrů. Dnes bude také zrušeno kolem dvaceti procent letů. Letadla leteckých společností jako Air France, EasyJet a Ryanair zůstanou dnes na zemi.

Dnešek nebude důležitý statistikami, kolik bude stávkujících, kolik vlaků nepojede nebo letadel nevzlétne. Zraky všech jsou upřené k jednání odborářů. Jsou razantnější odbory, které již dnes oznamují, že budou pokračovat ještě příští týden. Zdá se, že jsou to železničáři, kteří ve Francii chodí do důchodu stejně brzy jako baleťáci.

Šéf velkých dopravních odborů UNSA-RATP Laurent Djebali prohlásil: „Pro nás není nejdůležitější den čtvrtek, pátek nebo dokonce víkend. Rozhodujícím dnem je pondělí.“ Hrozivě dodal: „Jsme připraveni pokračovat až do Vánoc.“

reklama

reklama