Francouzská novinářka stojící za tamní vlnou #MeToo musí odškodnit muže, kterého nařkla z obtěžování

Pařížský soud nařídil novinářce Sandře Mullerové, která stála na počátku francouzské verze kampaně známé jako #MeToo, zaplatit tisíce euro za pomluvu. Novinářka dříve na svém Twitteru obvinila francouzského televizního producenta ze sexuálního obtěžování, přičemž se její příspěvek stal virálním. O případu informovala agentura AFP.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Soud v pečlivě sledovaném případu nařídil novinářce, aby zaplatila 15 tisíc eur (přes 387 tisíc korun) poškozenému producentovi francouzské televize Ericu Brionovi, kterého dříve obvinila z oplzlých poznámek na jednom z večírků.

Dále jí soud nařídil poškozenému zaplatit dalších pět tisíc eur (zhruba 129 tisíc korun) za právní poplatky, smazat inkriminovaný příspěvek na sociální síti Twitter a zveřejnit vyjádření vydané soudem na stejné sociální síti a ve dvou tiskových (mediálních) výstupech.

#odhalsvéprase jako francouzská reakce na #MeToo

Sandra Mullerová vyjádřila nad vyneseným rozsudkem zděšení a nazvala ho „vzkaz pro držení pusy“. Její právník uvedl, že se proti výsledku odvolají. Naopak podle soudu neprávem nařčený Brion se o rozsudku dozvěděl s „jistou úlevou a znovu potvrdil, že nikdy Sandru Mullerovou neobtěžoval,“ uvedl Brionův právní zástupce.

Terry Gilliam

KOMENTÁŘ: Jsem černá lesba, vzkázal Gilliam ve Varech. MeToo!

Mullerová odstartovala francouzskou kampaň hashtagem #balancetonporc („odhal/prozraď své prase“) v říjnu 2017, tenkrát vyzvala francouzské ženy, aby pojmenovaly a zahanbily muže v odrazu hnutí #MeToo, které se zformovalo ve Spojených státech amerických v souvislosti s odpovědí na obvinění ze sexuálního obtěžování, která se strhla proti filmovému producentovi Harvey Weinsteinovi.

Publicita kauzy prý zničila Brionovi kariéru

V dalším příspěvku sdíleném o několik hodin později v USA působící francouzská novinářka obvinila Briona z ponižování její osoby sexuálními poznámkami na večírku v Cannes v roce 2012. Uvedla, že Brion řekl: „Máš velká prsa. Jsi můj typ ženy. Udělám ti orgasmus na celou noc.“

Eric Brion, mediální konzultant a bývalý šéf televizního kanálu Equidia, vzal své nevhodné poznámky na vědomí a následující den se za ně v textové zprávě omluvil. Tvrdil však, že Mullerová ho na sociální síti lživě vykreslila jako sexuálního násilníka a publicita kolem tohoto celého incidentu zlikvidovala jeho kariéru.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!