Francouzská policie zadržela pravicového radikála, který plánoval atentát na Macrona

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
AP

reklama

Příznivec krajní pravice o svém úmyslu napsal na jednom z internetových fór. Uvedl, že si plánuje koupit samopal a spáchat útok na prezidenta Francie v den státního svátku na počest dobytí Bastily. S informací přišel francouzský kanál BFM TV.

Francouzské úřady obvinily extrémistu z přípravy teroristického útoku. Akce měla proběhnout 14. července na Elysejských polích v průběhu vojenské přehlídky, která bude součástí svátku dobytí Bastily. Tuto informaci poskytl nejmenovaný internetový uživatel prostřednictvím speciálních webových stránek francouzské policie. Ty slouží pro shromažďování veškerých informací souvisejících s terorismem.

Třiadvacetiletý nezaměstnaný občan žijící ve městě Argenteuil (v departamentu Val-d’Oise) byl zadržen 1. července. Dle informací portálu rmc.bfmtv.com ohrožoval policisty kuchyňským nožem. Další dva nože byly nalezeny v jeho automobilu.

Při výslechu zadržený zmínil, že tento čin měl být velkorysým gestem pro celý národ. Taktéž by prý chtěl zabíjet „černochy, Araby, židy a homosexuály“.

Mladý muž byl již jednou odsouzen, konkrétně v roce 2016 za propagaci terorismu. Podle webu tass.ru je pachatel psychicky labilní, ovšem dle expertů je za své činy zodpovědný.

Není to poprvé, kdy se chystal atentát na francouzského prezidenta. Například v roce 2002 se neonacista Maxime Brunerie pokusil rovněž na den dobytí Bastily zavraždit prezidenta Jacquese Chiraca.

 

Autor: Pavlína Švarcová

reklama

reklama