Francouzská policie zatkla 282 lidí. Oslavy alžírské výhry v Africkém poháru se zvrhly v nepokoje

Celkem 282 lidí zatkla francouzská policie v souvislosti s nepokoji, které v zemi v neděli vyústily z oslav, které následovaly poté, co se alžírský fotbalový tým kvalifikoval do finále Afrického poháru národů, informovala agentura AFP. Jedna žena přišla o život poté, co ji přejel jednadvacetiletý fanoušek, který ztratil kontrolu nad svým vozem, uvedl server Daily Express.
Oslavy alžírských fanoušků na Champs-Élysées
Oslavy alžírských fanoušků na Champs-Élysées
Reprofoto: Where the Claim is / youtube

reklama

Bujaré oslavy, které vyústily v nepokoje napříč Francií, se rozproudily poté, co Alžírsko porazilo Nigérii 2:1 v nedělním semifinále Afrického poháru národů. Podle francouzského ministerstva vnitra proběhlo zatýkání po celé zemi v neděli večer.

Fanoušci tak navázali na minulý čtvrtek, kdy Alžírsko porazilo Pobřeží slonoviny a dostalo se do semifinále. Tehdy fanoušci běsnili v centru Paříže a rabovali obchody.

Divoké scény byly zaznamenány v ulicích Paříže, Marseille nebo Lyonu. Vyrabováno bylo několik obchodů. Vzhledem k tomu, že proběhly také útoky na policisty, použila policie v některých oblastech slzný plyn.

Jenom v Paříži mělo být zatčeno padesát lidí. Na známé pařížské třídě Champs-Élysées propukly incidenty mezi fotbalovými fanoušky a policií. V Lyonu na východu země byly přes noc zapáleny desítky aut.

 

Alžírský fanoušek autem usmrtil ženu

Ministr vnitra Christophe Castaner v pondělí poděkoval policii a hasičům za jejich rychlou reakci a profesionalitu, díky které bylo eliminováno násilí i pachatelé. To, co se dělo ze strany oslavujících, označil za neakceptovatelné.

Oslavy s sebou přinesly také jedno tragické úmrtí. Jednadvacetiletý alžírský fanoušek v jihofrancouzském městě Montpellier ztratil kontrolu nad řízením svého vozu a přejel ženu a vážně zranil její roční dítě, informoval server Daily Express.

Otázkou tak zůstává, co se bude dít ve Francii v pátek, kdy je na programu finále Afrického poháru národů. Alžírsko si to v něm rozdá se Senegalem. Pokud Alžířané uspějí, bude to jejich první triumf na africkém šampionátu od roku 1990, Senegalci mají šanci získat pohár poprvé v historii.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!