Generální tajemník OSN varuje před děsivým vzestupem domácího násilí během epidemie COVID-19

Generální tajemník OSN António Guterres varoval před „děsivým globálním nárůstem“ domácího násilí během epidemie koronaviru a vyzval vlády jednotlivých zemí, aby zvýšily úsilí v předcházení násilí na ženách. Itálie i Španělsko poukazují na znepokojivá data od zavedení karantén.
Generální tajemník OSN António Guterres
Generální tajemník OSN António Guterres
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

„Mír není jen absence války. Mnoho žen v karanténě kvůli COVID-19 čelí násilí tam, kde by měly být nejvíce v bezpečí: ve svých vlastních domovech. Dnes vyzývám k míru v jejich domovech po celém světě. Naléhavě žádám vlády, aby kladly na prvním místě důraz na bezpečnost žen, když reagují na pandemii,“ napsal Anténio Guterres v příspěvku na Twitteru, k němuž sdílel video se svou výzvou.

Sociální omezení mohou zvýšit domácí násilí

„Víme, že karantény jsou zásadní pro potlačení COVID-19. Mohou však uvěznit ženy s týrajícími partnery,“ uvedl pak šéf OSN ve video zprávě. „Pro mnoho žen a dívek se největší hrozba tyčí tam, kde by měly být nejvíce v bezpečí. V jejich vlastních domovech,“ zopakoval.

V některých zemích se počet žen volajících pomocné a podpůrné služby zdvojnásobil, místní poskytovatelé zdravotní péče a policie jsou ochromeni a mají nedostatek personálu a tamní podpůrné skupiny jsou „paralyzovány“ nebo mají nedostatek prostředků, uvedl šéf OSN.

Některé státy jako Německo podle DPA varovaly, že sociální omezení uvalená na veřejnost ve snaze zabránit šíření koronaviru mohou zvýšit domácí násilí.

V Itálii zase podle informací Reuters asi měsíc od vyhlášení karantény zaznamenali prudký pokles hlášení o domácím násilí, což u skupin poskytujících pomoc vyvolává obavy, že nucená karanténa je pro mnoho obětí překážkou pro vyhledání pomoci.

Vladimír Mařík, ředitel společnosti CertiCon

Česká firma vyvinula speciální aplikaci pro lékaře. Může pomoci v boji s koronavirem, upozornil její ředitel

Prudký pokles hlášení v Itálii. Zlepšení? Nikoliv

Italský parlamentní výbor, který má na starosti násilí páchané na ženách, minulý týden uvedl, že během prvních 22 březnových dnů bylo policii hlášeno 652 případů domácího násilí, což je téměř poloviční počet oproti stejnému období loňského roku, kdy policie evidovala 1157 hlášení.

Podobné informace přinesla největší italská linka podpory proti domácímu násilí Telefono Rosa, která uvedla, že v prvních dvou březnových týdnech ve srovnání s minulým rokem poklesl počet nouzových volání o 55 procent z 1104 na 496.

Zpráva parlamentního výboru potom uvádí, že takový trend neznamená pokles násilí proti ženám, ale spíše signalizuje, že „oběti násilí mohou být ještě více vystaveny kontrole a agresi partnera, který je týrá.“

Ve Španělsku, kde podle policie rovněž došlo k poklesu volání o pomoc, ministerstvo rovnoprávnosti uvedlo, že u nedávno spuštěné WhatsApp službu pro ženy v nesnázích byl zaznamenán od uvalení karantény 270procentní nárůst v počtu konzultací.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!