George Soros se opřel do Zuckerberga: Neměl by vést Facebook, jde si na ruku s Trumpem

Kontroverzní americký miliardář George Soros ve svém nedávném sloupku pro The New York Times uvedl, že by Mark Zuckerberg neměl řídit Facebook, který sám založil. Podle Sorose strategie sociální sítě v oblasti politické reklamy nahrává americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.
George Soros
George Soros
@OpenSocietyFoundations/Facebook

reklama

George Soros ve svém sloupku píše, že byl nedávno během večeře v rámci Světového ekonomického fóra v Davosu dotazován, zda si myslí, že se Facebook dnes chová zodpovědněji než během prezidentských voleb v roce 2016. „Vůbec ne,“ měl odpovědět americký finančník. „Facebook pomohl ve zvolení Trumpovi a obávám se, že udělá to samé v roce 2020.“

Může šířit fake news a nenese zodpovědnost

„Facebook může uveřejňovat úmyslně zavádějící nebo falešná prohlášení kandidátů na veřejnou funkci i dalších a nenese za ně žádnou zodpovědnost,“ napsal Soros v sloupku.

Americký miliardář George Soros

Soros dá miliardu dolarů na novou univerzitní síť. Má podporovat demokracii, otevřenou společnost a menšiny

„Zdá se, že existuje ‚neformální vzájemná pomoc nebo dohoda mezi Trumpem a Facebookem‘,  v rámci níž Facebook pomáhá presidentu Trumpovi v znovuzvolení a pan Trump za to bude bránit Facebook proti útokům ze strany regulátorů a médií,“ myslí si Soros.

George Soros poté uvedl, že Mark Zuckerberg a provozní ředitelka Sheryl Sandbergová se musí vzdát řízení Facebooku. Naznačil dokonce, že by měli být v případě potřeby k tomu donuceni, uvedla zahraniční média.

Pryč se Zuckebergem a Sandbergovou

„Facebook je vydavatelem, nikoliv pouze neutrálním moderátorem nebo ‚platformou‘. Měl by být zodpovědný za obsah, který se na jeho síti objeví… Opakuji a znovu potvrzuji své obvinění Facebooku pod vedením pana Zuckerberga a paní Sandbergové. Sledují pouze jednu hlavní zásadu: maximalizaci zisků bez ohledu na důsledky. Tak či onak, nemělo by jim být ponecháno řízení Facebooku.“

Americký finančník maďarského původu, který je známý také svou sítí neziskových organizací Open Society Funds, jejíž pobočka působí i v České republice, v lednu 2018 kritizoval Facebook (a Google) jako „ohrožení“ pro společnost se škodlivými účinky na demokracii.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!