Globální stávka za klima je největší v historii. Účastní se jí celý svět

Nejen studenti z celého světa dnes vychází do ulic v rámci globální stávky za ochranu klimatu. Demonstrace vede švédská klimatická aktivistka, šestnáctiletá Greta Thunbergová. Očekává se, že půjde o největší stávku za klima v historii planety.
Greta Thunberg leží mnoha lidem v žaludku.
Greta Thunberg leží mnoha lidem v žaludku.
Wikipedia Commons/Leonhard Lenz

Jedná se již o třetí celosvětovou stávku organizovanou Gretou Thunbergovou. První proběhla letos v březnu a celkem se jí účastnilo 1,6 milionu lidí. Ta dnešní však má být ještě větší. Například australský Melbourne podle serveru CNN už hlásí stotisícovou účast a ke globální stávce se mají přidat i české školy.

Cílem protestujících je vyvinout tlak na politiky a přimět je, aby se proti změně klimatu snažili více bojovat. V pondělí se totiž koná klimatický summit na půdě OSN.

Thunbergová apeluje především na své vrstevníky, tedy studenty, aby vyšli do ulic a dali najevo svůj nesouhlas s klimatickou krizí. Například v New Yorku bude více než milion žáků dnes kvůli stávce omluveno ze školy, je však k tomu potřeba souhlas jejich rodičů. Stávku podporuje i starosta New Yorku Bill de Blasio. „New York stojí na straně mladých. Jsou naším svědomím,“ uvedl na svém Twitteru.

Studenti vyzývají i své rodiče, aby se k protestu přidali. Kromě nich mají stávkovat i velké firmy jako třeba Amazon. Za něj se má demonstrací účastnit přes 1 500 zaměstnanců. Účast přislíbil i Microsoft. „Pracovníci Microsoftu se přidají k milionům lidí z celého světa, aby v rámci globální stávky za klima požadovali ukončení doby fosilních paliv,“ prohlásil Microsoft na svém twitterovém účtu. Stávkovat dnes plánují i další giganti jako je Facebook a Google.

 

Lucie Svobodová

reklama