Google dostal pokutu od Evropské komise. Je v řádech desítek miliard korun

Evropská komise uložila pokutu společnosti Google ve výši 1,49 miliardy eur (v přepočtu přes 38 miliard korun) za porušení pravidel Evropské unie pro hospodářskou soutěž, informovala agentura DPA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Společnost měla zneužít své dominantní postavení v rámci služby AdSense pro nabízení reklamy třetím stranám.

„Google upevnil svou dominanci na poli reklamy v online vyhledávačích a chránil se před konkurenčním tlakem,“ uvedla komisařka Evropské unie pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Poukázala na antikonkurenční smluvní omezení, která společnost Google ukládala webovým stránkám.

Logo Google

Google nám krade paměť. Ve srovnání s našimi předky je tragická

Porušení hospodářské soutěže trvalo více než desetiletí

„Toto je podle antimonopolních pravidel EU nelegální,“ poznamenala Vestagerová v prohlášení a dodala, že toto pochybení trvalo více než poslední desetiletí, což ostatním společnostem odepřelo šanci konkurovat na základě jejích vlastních možností a zásluh.

Rozhodnutí Evropské komise se týká vyhledávacích funkcí na webech, jako jsou zpravodajské platformy, blogy nebo cestovní online agregátory – kdy v případě, že uživatel něco na webu vyhledává, se mu společně s výsledkem vyhledávání  zobrazí i určitá reklamní sdělení. Služba Google AdSense umožňuje inzerentům umisťovat touto cestou svou reklamu.

reklama

reklama