Google v hledáčku antimonopolního vyšetřování. Generální prokurátoři USA si posvítí na online vyhledávání a reklamu

Skupina padesáti amerických generálních prokurátorů ze 48 států USA, z District of Columbia a Portorika oznámila antimonopolní vyšetřování dominance společnosti Google v online reklamě a online vyhledávání. Informovala o tom zahraniční média.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@googlecz / Facebook

reklama

Padesátičlenná koalice a nejnovější prověření společnosti Google přichází v době rozsáhlých antimonopolních vyšetřování významných technologických společností ze strany kongresových i justičních sil.

Potenciální monopolní chování

Minulý týden nejvyšší generální prokurátoři osmi amerických států a District of Columbia informovali o zahájení antimonopolního vyšetřování jiného technologického giganta – sociální sítě Facebook.

„Zatímco mnoho spotřebitelů věří, že internet je zdarma, na základě zisků Googlu ve výši 117 miliard víme, že internet zcela jistě zdarma není,“ uvedl podle agentury DPA texaský státní zástupce Ken Paxton na pondělní tiskové konferenci (poznámka redaktora: kromě významu „zdarma“ mohl mít prokurátor na mysli i význam „svobodný“).

Facebook a cenzura ilustrace

Facebook najal pracovníky, kteří měli poslouchat a přepisovat soukromé hlasové zprávy uživatelů

Zástupce District of Columbia Karl Racine uvedl, že šetření se bude zabývat „potenciálním monopolním chováním“.

Společné koalice padesáti nejvyšších státních zástupců se doposud nezúčastnili zástupci pouze ze dvou amerických států – z Kalifornie a Alabamy.

Google a Facebook se podle Moskvy vměšovali do tamních voleb

Podle serveru CNN se vyšetřování zaměří na to, zda Google nepoškozuje hospodářskou soutěž nebo své zákazníky – v první fázi v rámci svého jednání v oblasti vyhledávání, reklamy a dalšího s tím spojeného byznysu.

Agentura DPA tento týden také informovala, že Rusko obvinilo americké technologické giganty Google a Facebook z vměšování se do tamních komunálních a regionálních voleb, které proběhly minulou neděli napříč zemí. Společnosti měly porušit ruské právní předpisy zakazující politickou reklamu během voleb.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!