Greta přijela do Madridu, povede protest a zúčastní se klimatického pochodu

Švédská aktivistka Greta Thunberg dnes dorazila do hlavního města Španělska, kde povede večerní protest proti nečinnosti lidí v rámci globálního oteplování. Zúčastní se také klimatického pochodu, který pořádá summit OSN.
Greta přijela do Španělska
Greta přijela do Španělska
repro foto AP

reklama

Šestnáctiletá Greta je známá svým odmítavým postojem k létání, v rámci zanechání co nejmenší uhlíkové stopy tedy zvolila z Lisabonu do Madridu cestu vlakem, která trvala 10 hodin. S ní jelo zhruba 30 novinářů z několika zemí, kteří měli za úkol dokumentovat její cestu. Thunberg se pro vlak rozhodla poté, co odmítla několik alternativních nabídek, mezi které patřilo například elektrické auto nebo dokonce osel. Ani její jízda však nebyla úplně bez poskvrny; vlak totiž musel zdolat 210kilometrový přejezd mezi portugalským a španělským hlavním městem a po překročení hranice Salamancy musel použít dieslový motor.

Aktivistka má v dnešním programu naplánovanou novinovou konferenci v kulturním centru La Casa Encendida. Poté se zúčastní klimatického pochodu v 18 hodin, který začne ve stanici Atocha a skončí v Nuevos Ministerios v Chamberí, kde se nachází několik vládních budov. Madrid pořádá mezinárodní konferenci o klimatu s názvem COP25 poté, co kvůli násilným pouličním nepokojům muselo Chile pořádání konference odmítnout, informoval El País. Před návštěvou Lisabonu se Greta plavila 20 dní na katamaránu La Vagabonde přes Atlantský oceán.

Thunberg se před nedávnem objevila jako jeden z nejvýznamnějších hlasů na světě v oblasti boje proti změně klimatu poté, co její školní stávky ve Stockholmu inspirovaly mládež na celém světě. Požadovali, aby lidé ve funkcích změnu klimatu řešili. Aktivistka je samozřejmě i terčem nejrůznějších kritik. Například konzervativní francouzští politici se jí vysmívali, když minulý měsíc hovořila s francouzskými zákonodárci jako ,,prorokyně v šortkách‘‘. Bývalá členka přechodného týmu prezidenta Trumpa, Steve Milloy, ji zase před nedávnem popsala jako ,,dospívající loutku‘‘.

V březnu letošního roku byla Greta Thunberg nominována na Nobelovu cenu míru.

reklama

reklama