Greta: Svět je v ohni! Bristolskou demonstraci zatím skrápěl déšť

Greta na demonstraci v Bristolu
Greta na demonstraci v Bristolu
foto AP

reklama

To vykřikovala Greta v pátek na shromáždění proti klimatickým změnám v britském Bristolu a jako naschvál (podle policie) 15 tisíc zúčastněných bylo „zaléváno“ deštěm. Organizátoři tvrdili, že jich bylo dvakrát tolik.

Greta Thunbergová se jako obvykle s důrazem obrátila na „mocné světa“, které opětovně varovala, že lidé „nebudou mlčet, dokud je svět v ohni“.

Přítomní na akci Bristol Youth Strike 4 Climate (BYS4C) vítali Gretu skandováním jejího jména. 

Švédská environmentalistka obvinila politiky a média z ignorování klimatické katastrofy a ze „zametání neduhů pod koberec“. Pokračovala ve vybičované rétorice k davu lidí: „My jsme změna, a ta přichází, ať se vám to líbí nebo ne… Aktivismus funguje a říkám vám, jednejte!“

Její slova byla opět plná obviňování: „Mocní nás zradili!“ a tvrdila, že dospělí se chovají jako děti a že děti musí být proto dospělými, aby po „dětech“ uklidily, když „nic neudělali pro zastavení krize navzdory všem krásným slovům a slibům našich zvolených úředníků.“

Rétoricky projev zakončila: „Nebudu mlčet, dokud bude svět v plamenech!“

Greta a Naomi

Thunbergová má konkurenci. Německá Antigreta vystoupí s Trumpem na konferenci konzervativců

Následoval průvod městem, který Greta vedla se širokým zeleným transparentem se švédským nápisem „Skolstrejk för Klimatet“ (školy demonstrují za klima). Demonstrace a následného pochodu městem se účastnili lidé všech věkových kategorií, když nesli různá ekologická hesla a transparenty.

Řada mladých lidí, kterých byla přece jen většina, byla podle BBC z akce nadšená a zdá se, že ale také přišli ze zvědavosti. „Chtěla jsem se podívat na Gretu, protože je velmi inspirativní a dělá pro planetu tolik dobrého,“ cituje BBC dívku Lanu.

reklama

reklama