Greta Thunbergová nechce být zneužívána. Zaregistruje si ochrannou známku na své jméno a hnutí

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová má v úmyslu registrovat autorská práva na své jméno a slogany svého hnutí, aby „ochránila hnutí a jeho aktivity“. Známá mladá Švédka o tom informovala na svém Instagramu, upozornila agentura DPA.
Greta Thunbergová s transparentem
Greta Thunbergová s transparentem
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Požadované ochranné známky by se měly vztahovat na její jméno, slogany „Fridays for Future“ (Pátky pro budoucnost; světově známý název klimatického hnutí), švédskou variantu Skolstrejk for klimatet (Školní stávky za klima) a další související fráze.

Zneužívání jména pro soukromé či komerční účely

Sedmnáctiletá dívka totiž dříve zaznamenala případy, kdy se její jméno zneužívalo „ke komunikaci s vysoce postavenými lidmi, politiky, médii, umělci atd.,“ stejně jako k neoprávněnému získávání finančních prostředků.

Greta začala s globálním hnutím, aby přitáhla pozornost ke změně klimatu, původně pátečními stávkami před švédským parlamentem, které prováděla místo návštěvy školy. Poprvé tak učinila v srpnu 2018. Později dostala příležitost promluvit o hrozbě klimatické změny na nejrůznějších světových plénech, jako je OSN, Evropský parlament nebo Ekonomické fórum v Davosu. V prosinci byla jmenována časopisem Time osobností roku.

Hnutí patří všem, zejména mladým lidem

Registrace jmen ji má právně umožnit ve prospěch věci podniknout nezbytné kroky proti lidem nebo společnostem atd., které se snaží zneužít její jméno a hnutí v rozporu s tím, co hnutí samo představuje, avizovala Thunbergová.

„Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) je globálním hnutím, které jsem založila. Patří každému, kdo se na něm podílí, především pak mladým lidem. Nemůže a nesmí být zneužito pro osobní nebo komerční účely,“ uvedla a dodala, že se svou rodinou zaregistruje neziskovou nadaci „pro zacházení s penězi (licenční poplatky, dary, odměny za ceny a podobně) zcela transparentní cestou.“

Cílem nadace má být „podpora ekologické, klimatické a sociální udržitelnosti a duševního zdraví.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!