Grospič se omluvil za svůj výrok o okupaci Československa Varšavskými vojsky

Místopředseda KSČM řekl v rozhovoru pro Český rozhlas, že vstup Varšavských vojsk na československé území nebyla okupace. Oběti invaze označil za oběti dopravních nehod. Teď se za svá slova omluvil.
Grospič se omluvil za svůj výrok o okupaci Československa Varšavskými vojsky
Grospič se omluvil za svůj výrok o okupaci Československa Varšavskými vojsky

reklama

„Vstup vojsk v roce 1968 byl špatný, tragický a poškodil naši společnost, zanechal v ní i hluboké rány. Mrzí mě, jak byla má slova vnímána a šířena některými sdělovacími prostředky a velice se za ně omlouvám,“ řekl dnes místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Slova, za která se dnes Grospič omluvil, pobouřila velkou část veřejnosti. Kromě toho, že podle něj nedošlo 21. srpna 1968 k okupaci, označil oběti tehdejší invaze za oběti dopravních nehod.

„Já bych poprvé řekl, že základní premisa z našeho pohledu je, že se nejednalo o okupaci. Byl to tragický moment, nebyl správný,“ řekl před dvěma týdny Grospič.  

„A oběti? To byly vesměs oběti dopravních nehod. Myslím, že si zaslouží vyjádřit úctu, ale nebyly to oběti žádných aktivních ozbrojených bojů, to je třeba říci,“ dodal.

Na to zareagovali poslanci napříč celým politickým spektrem. Například premiér Babiš řekl, že by se měl Grospič omluvit.

Komunisté se následně rozhodli od slov svého místopředsedy nedistancovat. „On i v tom svém výroku vyslovil nad těmi obětmi lítost, takže jsme přesvědčeni, že to rozvíření a vytržení z kontextu je spíše kampaň proti němu,“ řekl předseda Vojtěch Filip.

Filip následně dodal, že budou v budoucnu komunisté prezentovat názory, které schválí celá strana.

 

 

Grospičovy výroky přitom nebyly pravdivé. Podle Ústavu pro studium totalitních režimů zemřelo celkem při okupaci střetem s vojáky 137 občanů Československa.

Komunistická strana Čech a Moravy považuje podle svých stanov události ze srpna 1968 za „násilné vniknutí vojsk“. Předseda strany ho označil za invazi, termín okupace odmítl.

Na sociálních sítích vyvolala slova komunistického poslance kromě široké nevole i aktivní reakci. Někteří uživatelé se zapojili do výzvy a odeslali místopředsedovi KSČM dopis se jmény zastřelených lidí.

Grospič výrok pronesl chvíli předtím, než Poslanecká sněmovna přijala zákon, který uznává 21. srpen jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Pro tento návrh hlasoval z KSČM pouze poslanec Jiří Dolejš, ostatní se zdrželi nebo nezapojili do hlasování.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!