Gruzii povede vůbec první postsovětská prezidentka. Chce vyvážené vztahy s EU i Ruskem

Šestašedesátiletá bývalá ministryně zahraničí Salome Zurabišviliová vyhrála v Gruzii prezidentské volby. Její země tak bude první postsovětskou zemí, kterou povede žena. Ve druhém kole prezidentské volby získala Zurabišviliová podle předběžných výsledků téměř 60 % hlasů, zatímco její rival Grigol Vašadze kolem 40 %, uvedla agentura DPA.
Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová
Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová
@mathieugallard / Twitter

reklama

Volební účast ve druhém kole prezidentských voleb dosáhla zhruba na 66 % z 3,5 milionu oprávněných gruzínských voličů. Jednalo se o poslední prezidentské volby, v nichž volili prezidenta přímo občané, v těch příštích převezme tento úkol volební komise (volební sbor) zahrnující členy Parlamentu.

Vztahy s Ruskem i EU a hledání dialogu s opozičním táborem

Zurabišviliová kandidovala jako nezávislá, nicméně byla podporována vládní stranou Gruzínský sen, která chce rozvíjet vztahy jak s Ruskem, tak s Evropskou unií. Podle svých slov bude nová prezidentka nyní hledat dialog s těmi, kteří ji nepodporovali. Do funkce bude uvedena v polovině prosince.

Novozélandská premiérka mění historii: Na Valné shromáždění OSN vzala i své tříměsíční miminko!

Novozélandská premiérka mění historii: Na Valné shromáždění OSN vzala i své tříměsíční miminko!

Kritici nové prezidentce, narozené ve Francii, vyčítají, že nemluví dokonale gruzínsky. Rovněž poukazují na její údajné xenofobní výroky o národnostních menšinách a o tom, že za válku s Ruskem v roce 2008 si mohla Gruzie sama.

Protikandidát měl více prozápadně orientovanou představu

Poražený kandidát Vašadze a jeho opoziční koalice Síla je v jednotě se hlásí k podpoře hlubší integracie s EU a vojenskou aliancí NATO. Vašadzeho podporoval rovněž bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili, žijící nyní v exilu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!