Guarana nás povzbudí, ale v některých případech bychom se stimulantům měli vyhnout

Guaranu jistě každý zná. Jedná se o přírodní látku, která napomáhá povzbudit naše tělo podobně jako třeba káva. Výtažky z této rostliny, původně pocházející z Jižní Ameriky, jsou již řadu let známy pro své blahodárné účinky na lidské tělo.
Ilustrační foto: Plody guarany
Ilustrační foto: Plody guarany
Pinterest.com

reklama

Semena guarany však obsahují jiné účinné látky než třeba káva. Stimulanty zde zastupují hlavně theofylin, theobromin a další alkaloidy. Vědci zjistili také antioxidační a antimikrobiální účinky guarany na lidský organismus.

Jako u všeho, ani s guaranou bychom to však neměli přehánět, protože i tato rostlina může mít při užívání vedlější účinky.

Kdy být při užívání guarany obezřetný?

Při užívání některých léků

Raději se vždy poraďte s lékařem, než začnete guaranu užívat. I když se jedná o přírodní produkt, tak i zde se může stát, že bude negativně interagovat s jinými léky a vy si místo pozitivních účinků přivodíte spíše problémy.

Při poruchách spánku

Guarana je přírodní stimulant, proto ji užívejte s rozvahou, zvláště pokud trpíte nespavostí.

Rozlišujte denní dobu pro užívání guarany

V pozdějších odpoledních a večerních hodinách by nám mohla guarana spíš uškodit s následným usínáním, proto si ji dopřávejte nejlépe ráno.

Dodržujte doporučené dávkování

Guarana je sice volně prodejný doplněk výživy, ale věřte, že i zde hrozí nebezpečí předávkování. Vysoké množství guarany může u některých náchylnějších osob způsobit bušení srdce, nevolnost, podrážděnost, neklid, bolesti hlavy a u někoho dokonce i křeče. Dodržujte vždy doporučené denní dávkování a ani s přírodními látkami si nezahrávejte.

Nedávejte ji dětem

U dětí by guarana mohla způsobit hyperaktivitu, nesoustředěnost, roztěkanost a další negativní projevy.

Účinky se obvykle dostaví nejdříve za hodinu, proto nikdy neužívejte větší množství guarany naráz. Pokud tento doplněk stravy teprve začínáte užívat, vždy ho dávkujte postupně, než zjistíte, jaké má účinky právě na vás.

Předávkování guaranou by bylo sice velmi komplikované (uvádí se, že k němu dochází po požití přibližně 20 gramů koncentrovaného prášku), ale guarana má na každého jedince jiný vliv, jako je tomu ostatně i u kávy a dalších stimulantů. Mějte tedy vždy na mysli, že doporučené denní dávky jsou vždy pouze orientační a každý z nás bude pozitivní stimulační efekt pozorovat u jiného množství požité guarany.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!