Guatemalská sopka znovu vybuchla! Úřady nařídily další vlnu evakuací

Guatemalská sopka Vulcán de Fuego opětovně vybuchla a začala chrlit sopečný materiál. Úřady proto vyhlásily další vlnu evakuací. Podle agentury AP si jen první erupce vyžádala 75 lidských životů. Toto číslo ale nejspíš ještě naroste, neboť další více než 190 obyvatel je stále nezvěstných.
Guatemalská sopka znovu vybuchla! Úřady nařídily další vlnu evakuací
Guatemalská sopka znovu vybuchla! Úřady nařídily další vlnu evakuací
AP

reklama

Vystrašení lidé, kteří mají ještě v živé paměti nedělní výbuch guatemalské sopky Vulcán de Fuego, museli opět opustit své domovy. Úřady vyhlásily další vlnu evakuací poté, co živel opět ukázal svou sílu. Jeden z nejaktivnějších vulkánů totiž opět explodoval a začal chrlit sopečný materiál. Z vesnic a osad v ohroženém okolí soptícího vulkánu bylo doposud urychleně evakuováno více než 4500 obyvatel.

„Cítím se bezmocná. Vůbec nevím, kam půjdu. Musela jsem všechny své věci nechat doma,“ uvedla podle agentury AP Mirna Prizová, která opustila svůj domov i se svým jedenáctiletým synem a jejich psem. Vše co si mohla si vzít sebou, se jí muselo vejít do kufru.

Erupce sopky v Guatemale si vyžádala nejméně 25 obětí

Masivní erupce sopky v Guatemale: Záchranáři hlásí desítky obětí, města jsou pokryta popelem

Plno lidí pohřešuje své příbuzné, policie je ale do oblastí zasažených popelem nechce pustit

Lilian Hernandezová postrádá 36 členů své rodiny. „Moji bratranci Ingrid, Yomira, Paola, Jennifer, Michael, Andrea a Silvia, které byly pouhé dva roky,“ opakovala jména pohřešovaných v slzách. Podle záchranářů je už velice malá pravděpodobnost, že by se je podařilo najít živé.

Joel Gonzáles se chtěl jet podívat do domu svého otce v obci San Juan Alotenango, ale policie ho tam nepustila. „Řekli mi, že je tam nechají pohřbené v popelu. Berou mi šanci se ujistit, že tam opravdu zemřeli a hlavně se s nimi rozloučit,“ uvedl devětatřicetiletý farmář. Spolu s jeho devětasedmdesátiletým otcem v domě nejspíš zemřeli i další čtyři jeho příbuzní.

Láva na Havaji zničila už desítky domů

Sopka na Havaji už zničila desítky domů. Erupce mají i nadále pokračovat

Registrovány jsou stovky zraněných, desítky jsou ve vážném stavu

Podle dostupných informací je takto pohřešováno více než 190 obyvatel zasažených oblastí. Podle mluvčího tamních záchranářů je nepravděpodobné, že by 72 hodin od prvního výbuchu našli někoho z nich naživu. Jen během několika posledních hodin našli při pročesávání obydlených oblastí několik zuhelnatěných ostatků lidí. Podle Národního forenzního ústavu se zatím podařilo zjistit totožnost jen u méně než poloviny těl.

Zatím poslední potvrzenou obětí je malé dítě, které podlehlo popáleninám v nemocnici v hlavním městě Guatemala. V podobně vážně stavu jsou na tom i řady dalších zraněných, kterých je celkem registrováno několik stovek. Mluvčí koordinačního úřadu pro katastrofy David de León k tomu podle agentury AFP řekl, že doposud je v nemocnicích registrováno 46 osob, stav většiny z nich je přitom vážný. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!