Hamáček požaduje změnu volebního systému

Ministr vnitra Jan Hamáček se staví za prosazení systému voleb do Poslanecké sněmovny, aby byl místo 14 volebních obvodů jediný, stejně jako u voleb do Evropského parlamentu.
Jan Hamáček
Jan Hamáček
TV Prima

reklama

Snaha o změnu volebního systému se táhne již desetiletí a obvykle je vyvolávána. Politolog Bohumil Doležal k tomu kdysi trefně poznamenal, že „je to záplata na to, že ve společnosti není jednoznačná politická vůle“. Nyní v rozhovoru pro Lidové noviny přichází ministr vnitra Jan Hamáček, pod jehož rezort systémově volby jako takové spadají, s návrhem změny. Říká: „Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení.“ Jedná se o to, že nyní se počet hlasů nutných ke zvolení poslance kraj od kraje liší. Změna by podle Hamáčka měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové. Navíc ještě dodává, že by odpadla polemika nad tím, kam poputují hlasy od krajanů v zahraničí.“ Hlasy „z ciziny“ se nyní přiřazují k některému ze čtrnácti krajů prostřednictvím losu.

„Ve dvou dosud posledních sněmovních volbách to padlo na velké kraje, tam to s výsledky nepohnulo, ale třeba v případě Karlovarského kraje by už to mohlo být znát,“ řekl Hamáček.

Návrh překvapil politologa Tomáše Lebedu, který se dlouhodobě volebními systémy zabývá a nyní konstatuje: „Pro krajské organizace jakékoliv strany je vždy velmi špatná zpráva, že o podobném návrhu jejich stranické centrum vůbec uvažuje. Znamená to významnou centralizaci v rozhodování. Nepřekvapilo by mě, kdyby s tím přišlo hnutí ANO. Naopak pro tradiční stranu, tedy třeba ČSSD, jež klade důraz spíš na program než na lídra, to vůbec nedává smysl.“

Je pravdou, že ČSSD v minulosti měla spíše tendenci ve volebním systému a návrhu reforem navrhovat spíše decentralizační model, zvyšování počtu volebních obvodů (viz návrh Petry Buzkové) s D'Hondtovou metodou,  tj. poměrným volebním systémem, proti tehdy navrhovanému systému ODS s Imperialiho metodou zvýhodňující silnější strany.

Hamáček bude další postup projednávat i s prezidentem Milošem Zemanem, jemuž se prý nelíbí třeba nápad zkrátit volby na den či ukončit doručování volebních lístků domů.

iPrima/čtk

reklama

reklama