HASIČI VARUJÍ: V zimním období si dávejte pozor na tichého zabijáka!

Tichým zabijákem je oxid uhelnatý. Zvláště nebezpečné jsou nevětrané malé místnosti, jako jsou například koupelny s hořící karmou, varují hasiči na sociálních sítích.
Oxid uhelnatý je tichý zabiják
Oxid uhelnatý je tichý zabiják
HZS Pardubického kraje

reklama

Pokud se při hoření plyn dokonale nespaluje, vzniká oxid uhelnatý. Protože je lehčí než vzduch, hromadí se v horních vrstvách. Člověk, který se například delší dobu koupe ve vaně a pak se najednou postaví, se ve větší výšce nadýchá koncentrovaného oxidu uhelnatého. Může se mu zatočit hlava a záleží pak na okolnostech, zda se mu podaří dostat se z vany včas nebo ne.

Výjezd kvůli nebezpečnému plynu hlásí hasiči Pardubického kraje i v letošním roce. Zasahovali v bytě v Lanškrouně a detektory hasičů i záchranné služby měly pozitivní detekci oxidu uhelnatého, jak je vidět na fotografii.

Pozitivní detekce oxidu uhelnatého
Autor: HZS Pardubického kraje Pozitivní detekce oxidu uhelnatého

Dům byl ihned odvětrán otevřením oken. Hasiči provedli měření v dýchací technice v celém domě. Následně byl vypnut plynový kotel a uzavřen přívod plynu. Majitelka bytu poučena o nutnosti prověření kotle technikem a jeho zprovoznění po revizi. Do nemocnice musely být převezeny čtyři osoby, které se v domě nacházely.

Od konce října 2019 do letošního 2. ledna evidují hasiči už 12 výjezdů na měření koncentrací oxidu uhelnatého v Pardubickém kraji. 

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, který je lehčí než vzduch, se vzduchem tvoří výbušné směsi. Váže se na červené krevní barvivo a vytváří tzv. karboxihemoglobin, v důsledku toho se kyslík nemůže dostat do těla. A velkým problémem je, že oxid uhelnatý není vidět ani cítit. Proto tichý zabiják. Lidé mohou pozorovat bolest hlavy, malátnost. Oxid uhelnatý ovlivňuje nervový systém.

reklama

reklama