HASIČI VARUJÍ: V zimním období si dávejte pozor na tichého zabijáka!

Tichým zabijákem je oxid uhelnatý. Zvláště nebezpečné jsou nevětrané malé místnosti, jako jsou například koupelny s hořící karmou, varují hasiči na sociálních sítích.

Pokud se při hoření plyn dokonale nespaluje, vzniká oxid uhelnatý. Protože je lehčí než vzduch, hromadí se v horních vrstvách. Člověk, který se například delší dobu koupe ve vaně a pak se najednou postaví, se ve větší výšce nadýchá koncentrovaného oxidu uhelnatého. Může se mu zatočit hlava a záleží pak na okolnostech, zda se mu podaří dostat se z vany včas nebo ne.

Výjezd kvůli nebezpečnému plynu hlásí hasiči Pardubického kraje i v letošním roce. Zasahovali v bytě v Lanškrouně a detektory hasičů i záchranné služby měly pozitivní detekci oxidu uhelnatého, jak je vidět na fotografii.

Dům byl ihned odvětrán otevřením oken. Hasiči provedli měření v dýchací technice v celém domě. Následně byl vypnut plynový kotel a uzavřen přívod plynu. Majitelka bytu poučena o nutnosti prověření kotle technikem a jeho zprovoznění po revizi. Do nemocnice musely být převezeny čtyři osoby, které se v domě nacházely.

Od konce října 2019 do letošního 2. ledna evidují hasiči už 12 výjezdů na měření koncentrací oxidu uhelnatého v Pardubickém kraji.

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, který je lehčí než vzduch, se vzduchem tvoří výbušné směsi. Váže se na červené krevní barvivo a vytváří tzv. karboxihemoglobin, v důsledku toho se kyslík nemůže dostat do těla. A velkým problémem je, že oxid uhelnatý není vidět ani cítit. Proto tichý zabiják. Lidé mohou pozorovat bolest hlavy, malátnost. Oxid uhelnatý ovlivňuje nervový systém.

Tagy: