Havajská sopka Kilauea dál řádí. Podle geologů hrozí mohutný výbuch

Během dvou týdnů sopečné aktivity muselo své domovy opustit už na dva tisíce lidí. Výzvu k evakuaci dostaly stovky dalších. Někteří už se nemají kam vrátit, protože žhavá láva zničila desítky domů. Havajské úřady už také vyhlásily červený stupeň varování pro letecké společnosti. Ten se vyhlašuje, hrozí-li bezprostředně, nebo už probíhá, výron popela do atmosféry.
Zatím poslední erupce sopky se odehrála ve čtvrtek ráno místního času (odpoledne středoevropského času). Experti navíc předpovídají, že Kilauea ještě zdaleka neřekla poslední slovo. Úřady evakuovaly personál observatoře, ze které vulkanologové sopku pozorovali, informuje server stanice BBC.
Volcano erupts at the summit of Hawaii’s #Kīlauea volcano pic.twitter.com/qpOajre3br
— #Thinker (@areta) 17. května 2018
Úřady také vyzvaly obyvatelé z oblastí, které zasypal popel, aby pokud možno zůstali ve svých domovech. Sloupce popela stoupající do atmosféry, jsou dobře viditelné i z Mezinárodní vesmírné stanice.
To nejhorší ale může teprve přijít. United States Geological Survey (USGS), což je americká vědeckovýzkumná vládní agentura, totiž vydala varování před mohutnou explozí, kterou může způsobit setkání magmatu a podzemní vody. Podle USGS je tato varianta stále více reálná. „Mohli bychom se dočkat ještě silnějších výbuchů,“ prohlásila podle BBC po čtvrteční erupci Michelle Coombsová, geoložka z USGS.
It is easy to see the activity on Hawaii’s #Kilauea Volcano from @Space_Station. We hope those in the vicinity of the eruption can stay out of harm’s way. pic.twitter.com/osTn3fH073
— A.J. (Drew) Feustel (@Astro_Feustel) 14. května 2018
Kilauea je jednou z pěti aktivních sopek na Havajských ostrovech a jednou z nejaktivnějších na světě vůbec. Její aktivita probíhá nepřetržitě už více než 30 let. Poslední výbušná erupce nastala v roce 1924.