Historický okamžik kosmonautiky: Americká sonda proletí na Nový rok okolo tělesa miliardy kilometrů od Země

Rok 2019 začne velkou událostí nejen pro všechny milovníky kosmonautiky. Americká sonda New Horizons totiž 1. ledna proletí okolo vesmírného tělesa na samém okraji sluneční soustavy. Bude se jednat o historický milník, žádný jiný objekt vytvořený člověkem se totiž ještě nesetkal s cizím tělesem tak daleko od Země.
Sonda New Horizonsn (ilustrační foto)
Sonda New Horizonsn (ilustrační foto)
Pixabay

reklama

Záhadný objekt, okolo kterého New Horizons proletí, nese název 2014 MU69, neoficiálně se mu říká Ultima Thule, což odkazuje na jeho polohu „za hranicí známého světa“. Pokud půjde vše podle plánů, mine sonda vesmírné těleso ve vzdálenosti 3 500 kilometru rychlostí 51 500 km/h v 6:33 našeho času. To vše rekordních 6,6 miliardy kilometrů od Země.

„Tohle nás zavede 4,5 miliardy let zpátky v čase, tedy do doby vzniku sluneční soustavy,“ nastínil podle severu RT vědec Alan Stern ze Southwest Research Institute na co se odborníci zaměří především.

Nejen vědci jsou samozřejmě zvědaví, co vše se o záhadném objektu podaří americké sondě zjistit. Zatím se ví jen to, že Ultima Thule je přibližně 30 kilometrů široký objekt, který se podobně jako Pluto nachází v tzv. Kuiperově pásu. Ten sestává z mnoha trpasličích planet a zamrzlých pozůstatků z dob, kdy vznikla sluneční soustava.

Sonda New Horizons patřící NASA putuje vesmírem už od roku 2006. V roce 2015 jako první sonda doletěla až k Plutu, kde pořídila řadu úžasných snímků.

reklama

reklama