Historie televize: Poprvé se vysílalo téměř před 100 lety, dnes má doma TV většina domácností

Dnes je Světový den televize. Už před téměř sto lety došlo k prvnímu televiznímu přenosu. První televizní stanicí byla BBC, která zpočátku vysílala pouze pro omezené množství diváků. Dnes už tráví sledováním televize svůj volný čas přes 40 % Čechů, v průměru u ní denně stráví necelé 4 hodiny.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor s generálním ředitelem FTV Prima Markem Singerem

reklama

Vynález televizoru se datuje až do roku 1926, kdy skotský inženýr John Logie Baird představil první živý televizní přenos. O dva roky později úspěšně proběhlo první dálkové vysílání. Část technologie, kterou k tomu využil, nicméně vznikla už v 18. století.

BBC - původně rádiová společnost - experimentovala s televizním vysíláním tři roky po prvním úspěšném přenosu Johna Logie Bairda. Naostro začala v roce 1936 a ze začátku vysílala pouze v předem určených hodinách. V USA se začalo vysílat ve 40. letech.

Příchod války znamenal stop televizi a v Evropě i částečnou cenzuru rozhlasu. Ke znovuspuštění došlo v letech 1945 a 1946. Spolu s odvysíláním svatby (tehdy ještě) princezny Alžběty a vévody z Edinburghu Philipa přišla nadšená odezva.

V roce 1950 odvysílala BBC 30 televizních hodin týdně, televizní signál tehdy pokrýval polovinu populace. O tři roky později zvýšil zájem o obrazový aparát přenos slavnostního zahájení výstavy korunovačních klenotů královny Alžběty. Denně začala vysílat v roce 1958.

Pátá dekáda minulého století se zároveň nesla v duchu technologické inovace, když započalo barevné vysílání. Do Československa se však barva dostala až v 70. letech. Komunistický režim u nás televizi příliš nepřál.

Zatímco v roce 1969 ČST ještě informovala o okupaci, následně už byla nucena sloužit v područí totalitního režimu jako „hlásná trouba“ komunismu. Vysílala například cenzurované zpravodajství nebo propagační spoty.

Televizní „boom“ u nás nastal hlavně po pádu totality. V devadesátých letech se začaly na obrazovkách poprvé objevovat zahraniční seriály a ve velkém také soutěžní pořady.

 

Světový den televize

Světový den televize: Oslavujeme rozmanitost a kvalitu obsahu

 

V současné době vlastní televizní přijímač 95 % českých domácností, z nichž má každá čtvrtá televizory dva. Z průzkumů dokonce vyplývá, že dává pětina Čechů přednost televizi před svým partnerem.

Dnes jsou v Čechách desítky komerčních televizních kanálů. Veřejnoprávní stanicí je Česká televize, která je financována z koncesionářských poplatků občanů, stejně jako britská BBC.

Televize Prima se stala v roce 1993 druhou soukromou televizí s celoplošným vysíláním v České republice. Dnes má 8 televizních stanic, k nimž se příští rok přidá CNN Prima News.

reklama

reklama