Hitlerův klobouk nebo Göringova tabatěrka. V Německu proběhla kontroverzní aukce

Na osm set předmětů patřících mezi takzvaná nacistická memorabilia bylo ve středu prodáno v kontroverzní aukci v Grasbrunnu nedaleko Mnichova. Mezi vydraženými předměty patřícími nacistickým pohlavárům byl třeba klobouk Adolfa Hitlera. Událost vyvolala nevoli židovské obce, jejíž zástupce vyzval politiky k zákazu veřejných aukci a k vládnímu monitorování kupců takovýchto věcí, informovala agentura DPA.
Klobouk Adolfa Hitlera
Klobouk Adolfa Hitlera
@HonestlyConcern/Twitter

reklama

Sady příborů, šperky, podepsané dopisy a fotky patřící nacistickým lídrům včetně samotného německého vůdce Adolfa Hitlera nabídli dražebníci z Hermann Historica. Mezi osmi sty položkami byl třeba Hitlerův klobouk nebo pouzdro na doutník Hermanna Göringa.

Zakažte takové aukce, vyzval předseda židovské asociace

Původně plánované trvání aukce se protáhlo o více než čtyři hodiny. Silné protesty událost vyvolala u Evropské židovské asociace (EJA). Její předseda Rabbi Menachem vyzval všechny hlavní politické strany, aby přijaly zákony zakazující veřejný prodej položek tohoto druhu. Uvedl také, že by prodejci měli zveřejnit jména kupujících, aby mohli být v zájmu veřejné bezpečnosti vedeni na vládních seznamech.

„Téměř každý týden my v EJA musíme reagovat na útoky na naše komunitní budovy a ještě znepokojivější fyzické a verbální útoky na židy samotné,“ napsal Menachen ve své výzvě německým politickým stranám. „Znepokojivě je to Německo, které v Evropě vede v počtu nahlášených antisemitských útoků.“

Vláda nechce vědět, kdo a proč ty věci kupuje?

Dodal také, že prodej takových položek by se neměl lišit od prodeje osobních věcí patřících Usámu bin Ládinovi nebo Andersi Breivikovi. Argument historického zájmu je podle něj čistá sémantika.

Index Jana Opletala

17. listopad 1939: Den, kdy Němci zavírali české univerzity, zatýkali, popravovali a posílali studenty do koncentračních táborů

„Coby političtí reprezentanti se zájmem o blahobyt a bezpečnost vašich občanů nemůžeme ani pomyslet, že nechcete vědět, kdo si kupuje ovocnou misku bin Ládina nebo fotografie Stephana Ernsta, a proč je vůbec chtějí,“ napsal s odkazem na údajného pachatele červnové vraždy politika Waltera Luebckeho.

Většina artefaktů do muzeí, národních sbírek a k lidem s akademickým zájmem

Vedoucí společnosti Hermann Historica, Bernhard Pacher, uvedl, že dražba proběhla nadmíru dobře, když bylo prodáno zhruba 80 procent nabízených položek a zdůraznil, že většina kupujících byla muzea, národní sbírky a soukromí sběratelé s akademickým zájmem pro tuto éru. Dodal, že není věcí jeho společnosti soudit, co kupující dělají s nacistickými relikty, nicméně dodal: „Je na nás, abychom zabránili tomu, aby se dostali k špatným lidem.“

Nejčerstvější aukce nacistických relikvií přitáhla nebývalý zájem. Luxusní edice Hitlerova „manifestu“ Mein Kampf změnila svého vlastníka za 130 tisíc eur (asi 3,3 milionu korun), za dvojnásobek oproti odhadům. Šaty Evy braunové byly vydraženy za 4600 eur (asi 117 tisíc korun), což byl rovněž zhruba dvojnásobek oproti předpokladu.

Středeční akce nebyla první aukcí nacistických memorabilií společnosti Hermann Historica. V roce 2016 uspořádala podobnou událost, v rámci které změnila vlastníka například uniforma Adolfa Hitlera, a to za 275 tisíc eur (asi 7 milionů korun).

reklama

reklama