Hned po narození ji sebrali matce a umístili do jiné rodiny. Po 40 letech se poprvé setkala s příbuznými

Celá Argentina žije dojemným příběhem 40leté Adriany. Ta byla za vlády vojenské diktatury okamžitě po narození odebrána své matce a umístěna do náhradní rodiny. Po smrti svých pěstounů ale zjistila pravdu. Kontaktovala proto organizaci, která se specializuje na podobné případy. Díky testům DNA se tento týden po neuvěřitelných 40 letech poprvé setkala se svými biologickými příbuznými.
Dojemné setkání po 40 letech
Dojemné setkání po 40 letech
Twitter/TV Pública Argentina‏

reklama

Adriana, která si nepřála zveřejnit své příjmení, žila celý svůj dosavadní život v rodině, kterou považovala za svoji vlastní. Že tomu tak není, jí někdo prozradil až po smrti páru, který Adrianu vychoval. Musel to být obrovský šok, nicméně žena začala jednat okamžitě.

„Zjistila jsem to v neděli. V pondělí jsem kontaktovala Grandmothers (organizace, která se zabývá oběťmi tzv. Špinavé války za vlády vojenské diktatury, pozn. red.). Chtěla jsem víc než cokoliv jiného vědět, jestli jsem dcera lidí, kteří zmizeli,“ popsala Adriana pro stanici BBC.

Dojemné

DOJEMNÝ PŘÍBĚH: Holčička s rakovinou se chtěla vdát. Zdravotní sestra jí to umožnila

Žena tak narážela na temné období argentinské historie, do které spadá také datum jejího narození. Po smrti prezidenta Juana Peróna v roce 1976 se moci chopila vojenská junta, která okamžitě zahájila brutální represe proti svým skutečným i domnělým odpůrcům, zejména z řad levicových aktivistů. Během sedmi let vojenské diktatury zmizely beze stopy tisíce lidí a stovky dětí byly odebrány svým rodičům.

Adrianě tak odebrali vzorky DNA a začalo porovnávání. Jenže dlouhé čtyři měsíce nebyla v databázi nalezena žádná shoda. „Začínala jsem si myslet, že mě biologičtí rodiče odložili, prodali, prostě mě nechtěli,“ svěřila se reportérům z BBC.

Až tento týden v pondělí konečně obdržela telefonát z příslušného úřadu. Adriana se tak dozvěděla, že je dcerou Violety Ortolaniové a Edgarda Garniera. Oba dva byli v té době levicově orientovaní studenti. Adriana se narodila v momentě, kdy už byla její matka zatčena a držena neznámo kde. Jejího otce zatkli měsíc poté. Od té doby už je nikdo nikdy neviděl. Zařadili se tak na seznam přibližně 30 tisíc lidí, kteří během vlády junty zmizeli.

Dojemné setkání „ztracené“ Adriany se zbytkem členů její biologické rodiny proběhlo v úterý v metropoli Buenos Aires. Tiskovou konferenci provázely silné emoce. Šťastného shledání se ze zdravotních důvodů nemohla zúčastnit Adrianina babička, která zmizelou vnučku nikdy nepřestala hledat a byla klíčovou postavou organizace Grandmothers of the Plaza de Mayo. Adriana ji ale navštívila už před tím.

„Je to milá žena a obrovská osobnost,“ řekla na její adresu Adriana a dodala: „Láska je silnější než nenávist“.

reklama

reklama