Homosexualita – nemoc, kterou je třeba léčit, učí dodnes ve vietnamských školách

Ve Vietnamu se stále traduje, že je homosexualita nemoc nebo psychická porucha. Většinou tento názor předává neinformovaná starší generace. A nejen v domácnostech. Podobná tvrzení používají i učitelé při výuce ve školách. Upozorňuje lidskoprávní organizace Human Right Watch (HRW). V sedmdesátých letech se tato „nemoc“ dokonce léčila elektrošoky.
Homosexualita
Homosexualita
foto pixabay

reklama

Mladí lidé ve Vietnamu se stále učí, že homosexualita je nemoc a měla by se léčit, napravit či změnit, a to i navzdory právním předpisům na podporu a ochranu práv LGBT (zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby).

Podle HWR takové stigma a diskriminace přispívá ke slovnímu obtěžování, šikaně a v některých případech dokonce vede k fyzickému násilí. Útlak a posměch zažívají lidé nejen na vesnicích, ale i ve městech, ve státních i v soukromých školách. „Většinou jsem se setkal se slovní šikanou, ale jednou se na mě seběhlo pět nebo šest kluků. Dobírali si mě jen kvůli tomu, jak vypadám,“ uvedl pro HRW jeden ze studentů.

Student Tuyết společně s ostatními spolužáky oznámil HRW, že učitel před celou třídou prohlásil, že „homosexualita je hodně zlá nemoc.“

Pomoci mají nové osnovy

Vietnam přitom mohl být velice progresivní zemí v jihovýchodní Asii. V roce 2014 totiž uznal homosexuální vztahy a o rok později povolil transgenderové občanství. Homofobní názory ale stále přetrvávají.

Minulý rok vietnamské ministerstvo školství vytvořilo pokyny pro nové osnovy, včetně sexuální výchovy informující o LGBT. Ty ale dosud nebyly implementovány do škol. „Potřebujeme silnější kroky od vlády, abychom se vypořádali s diskriminací a vytvořili bezpečné vzdělávací prostředí pro naši mláděž,“ řekl ředitel Ngo Le Phuong Linh z ICS Centra, skupiny na podporu práv ve Vietnamu pro web The Guardian.

 

„Léčba“ nikomu nepomohla

Až do sedmdesátých let byla homosexualita ve světě považována za psychickou nemoc. Používaly se různé metody léčby k odstranění stejnopohlavní orientace, ale žádný významný efekt to podle vědců nemělo. V roce 1992 byla homosexualita odstraněna z mezinárodní klasifikace nemocí. 

Vědci z Británie provedli důkladné rozhovory s lidmi, kteří podstoupili léčbu homosexuality v době, kdy byla brána jako nemoc. Zjistili, že „pacienti“ museli podstupovat elektrické šoky, estrogenovou terapii, náboženské poradenství, elektrokonvulzivní terapii a psychoanalýzu. Ani jeden z dotázaných neuvedl, že by po léčbě cítil změnu. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!