Honáci velbloudů, kteří by se měli vrátit do hliněných chýší, prohlásil německý politik na adresu Turků

Alternativa pro Německo (AfD) opět vzbudila pozdvižení. Jeden ze členů parlamentní strany totiž během projevu k příznivcům označil Turky za „honáky velbloudů“. Turecká komunita v Německu se už nechala slyšet, že za tento výrok požene stranu k soudu.
Andre Poggenburg
Andre Poggenburg
Facebook/Andre Poggenburg

reklama

Andre Poggenburg, lídr AfD ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, se během středečního projevu k příznivcům strany poblíž Drážďan pořádně rozohnil. Nelíbilo se mu, že Turci, kteří podle něj mají na svědomí genocidu 1,5 milionu Arménů, chtějí Německo poučovat o historii a kultuře.

„Zbláznili se?“ ptal se Poggenburg skupiny příznivců. „Tito honáci velbloudů by se měli vrátit tam, kam patří. Daleko za Bospor. Do jejich hliněných chýší s několika ženami,“ pokračoval německý politik.

Turecká obec podnikne právní kroky

Tato slova pochopitelně příliš nenadchla předsedu Turecké obce v Německu, Gokaye Sofuogla. Ten už oznámil, že organizace, která reprezentuje přibližně tři miliony německých Turků, podnikne příslušné právní kroky.

Ačkoliv Poggenburg později označil svá slova za „sarkastickou politickou satiru“, snesla se na něj kritika ostatních politiků včetně těch z jeho vlastní strany. „To neměl říkat, zašel příliš daleko,“ nechal se například slyšet celoněmecký předseda AfD Jörg Meuthen.

Twitterový účet Beatrix von Storchové

Německou političku vyšetřuje policie kvůli protimuslimským příspěvkům na sociálních sítích

Prezident Frank-Walter Steinmaier pak v reakci na výrok obvinil politiky z AfD, že používají tento typ rétoriky k podněcování nenávisti jako součást jejich politické strategie. „Jen doufám, že se občané této země nenechají touto taktikou napálit,“ prohlásil německý prezident. Rico Gebhard z levicové strany Die Linke poznamenal, že mu to připomíná nechvalně slavné výroky šéfa nacistické propagandy Josepha Goebbelse a prohlášení Poggenburga označil za „neomluvitelné“ a „ostudné“.

Někteří lidé ale mají pro Poggenburga pochopení. „AfD je demokraticky zvolená strana. To se nesmí říkat pravda?“ napsala pod příspěvek televizní stanice ZDF jedna z diskutujících. Dvaačtyřicetiletý Poggenburg nicméně nevzbudil vášně poprvé. Loni se do médií dostal printscreen interní komunikace mezi politiky AfD v aplikaci Whatsapp. Právě Poggenburg tam použil slovní spojení „Německo patří Němcům“, což je podle kritiků oblíbený pozdrav neonacistů.

reklama

reklama