Honduras jako peklo pro ženy: Minulý rok jich tam zavraždili přes 400

Vraždy žen jsou v Hondurasu na denním pořádku
Vraždy žen jsou v Hondurasu na denním pořádku
Youtube/PBS NewsHour

reklama

Honduras se dlouhodobě potýká s alarmujícím počtem ženských vražd. Jen v horizontu posledních čtrnácti dnů bylo zabito nejméně 18 žen, od začátku roku pak tato čísla představují až 140 zavražděných. Na smutnou skutečnost upozorňují členové z dvaceti různých nevládních organizací pro ochranu ženských práv, které se spojily, aby se problematika násilí na ženách začala v zemi konečně řešit.

Podle organizací bylo minulý rok zavražděno až 443 žen. Z toho se před soud dostalo pouhých 15 případů. Paradoxně, oficiální statistiky země uvádějí, že počet vražd klesá. Jen za prvních šest měsíců letošního roku klesl tento počet o 22%. Vláda také tvrdí, že se útokům snaží zabránit investováním do bezpečnostních složek státu. Skupiny pro ochranu práv žen však oponují. Podle nich se vláda místo na ženy, zaměřuje spíše na organizovaný zločin. Znásilňování a domácí násilí tak bohužel zůstává na denním pořádku.

Ženy slibům vlády nevěří

Sara Tome, programová ředitelka Centra pro ženská studia v hlavním městě Tegucigalpa, k problematice uvedla: „Nevěříme oficiálním číslům. Jsme velmi rozhořčeny nepřetržitou lhostejností soudnictví.“

Podle BBC minulý rok honduraská vláda oznámila zřízení nové jednotky pro vyšetřování násilných úmrtí žen. Tomeová však vyjádřila nad jejich počínáním značné pochybení: „Neřeknou nám, co dělají, nemáme žádné informace o jejich práci.“

V úterý proběhl v hlavním městě Hondurasu protest proti násilí na ženách. Jedna z účastnic protestu, Merli Eguigure z organizace Women for Peace Movement (Hnutí ženy pro mír), pro místní tisk řekla: „Jsme už unavené neustálým dokazováním, že my, ženy, jsme důležití lidé podporující naši zemi.“

Život v gangu jako začarovaný kruh

V Ženevě mluvil o problematice i Rolando Argueta, předseda honduraského nejvyššího soudu: „Podařilo se nám významně snížit počet vražd.“ Následně dodal, že si jsou plně vědomi toho, že mají stále velké problémy a ještě pořád nejsou s výsledky spokojeni.

Okresní prokurátorka pro ženy, María Mercedes Bustelo, vysvětlila nelehkou situaci pro list El Tiempo: „Spousta žen, které zažívají domácí násilí, je zapojena do místních gangů, takže neexistuje způsob, jak by mohly útoky nahlásit. Nemohou žádat o pomoc, protože by to pro ně znamenalo trest smrti,“ řekla.

Honduras, který má přibližně osm milionů obyvatel, je považován za nejnebezpečnější místo na světě pro ženy. Jejich život zde nemá příliš velkou cenu. Z 25 zemí s nejvyšší mírou kriminality na ženách je 14 z regionu Latinské Ameriky a Karibiku. Každých 14 hodin je ve střední Americe zavražděna jedna žena.

 

Autor: Nikola Baumrukrová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!