Hongkong zažil jedny z nejdramatičtějších okamžiků protestů. Demonstranti z kampusu se střetli s policií

Hongkong měl v pondělí zažít jedny z nejdramatičtějších momentů dosavadních šesti měsíců protivládních protestů. Policie použila proti demonstrantům slzný plyn, gumové projektily a vodní děla. Demonstranti, zabarikádovaní na tamní polytechnické univerzitě ze strachu z odplaty čínských úřadů, naopak opětují zápalnými bombami, cihlami nebo dalšími podomácku vyrobenými zbraněmi, informoval server CNN.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Protesty v Hongkongu (zdroj: CNN)

reklama

Na jižním cípu poloostrova Kowloon měly v noci proběhnout jedny z nejdramatičtějších okamžiků protivládních demonstrací trvajících již téměř šest měsíců. Několik stovek demonstrantů se v minulém týdnu zabarikádovalo v areálu Polytechnické univerzity v Hongkongu, kdy se po eskalaci protestů proměnilo v dočasné základny několik tamních univerzit.

 

Areál univerzity jako základna pro akce demonstrantů

Areál Polytechnické univerzity mají demonstranti využívat jako základnu, z níž zahajují operace k blokování nedalekých silnic nebo tunelu Cross Harbor, který spojuje Kowloon s ostrovem Hongkong.

Nedělní pokus bezpečnostních složek vyčistit oblast univerzity se setkal s odporem, když demonstranti v kampusu zapálili silné požáry a zahájili palbu zápalnými bombami a cihlami, aby zablokovali policejní postup. Jeden policista byl do nohy zasažen šípem. Policisté naopak proti demonstrantům použili slzný plyn, vodní děla nebo gumové projektily.

Srážky studentů v Hongkongu s policií

Další mrtvý při střetech v Hongkongu. Demonstranti v Londýně napadli hongkongskou ministryni spravedlnosti. Čínský prezident vyzval k potrestání zločinců

Hrozba ostrých nábojů

Policie varovala demonstranty, že použije ostrých nábojů, pokud budou protestující pokračovat v útocích proti důstojníkům za pomoci smrtících zbraní. Některé fotografie pak poukazují na rozmístění odstřelovačů na okolních budovách. Podle svého vyjádření policie brzy ráno (kolem půl šesté tamního času) pokračovala v operaci za účelem rozprášení demonstrantů a jejich zatýkaní, přičemž „mezitím měli vzbouřenci shromáždění uvnitř kampusu založit oheň a způsobit rozsáhlé škody“.

 

 

O pár hodin později začali protestující houfně opouštět areál a snažili se uniknout zatčení. Policie některé z nich však i za pomoci slzného plynu a rozšíření svého kordonu zatlačila zpět. Demonstranti podle slov jednoho z nich chtějí z kampusu odejít, ale obávají se zatčení v případě, že se o to pokusí. Stovky demonstrantů tak zůstávají uvnitř areálu.

Zákaz nošení masek na demontraci je protiústavní, uvedl soud

Hongkongský soud dnes pak rozhodl, že kontroverzní zákaz nošení masek během protestů je neústavní. S odkazem na tamní média to uvedla agentura DPA. Zákaz zavedla v říjnu správkyně Hongkongu Carrie Lamová.

hongkongští maskovaní studenti

V Hongkongu vládne chaos. Zavírají se školy a univerzity. Čínští studenti prchají domů do Číny

Prominentní prodemokratický aktivista Joshua Wong na svém Twitteru rozhodnutí zhodnotil jako vzácné vítězství práva pro hongkongské protestující. Ti údajně nosí masky nejenom kvůli zakrytí své totožnosti, ale i z bezpečnostních důvodů jako ochranu proti slznému plynu nebo pepřovému spreji, které proti demonstrantům využívají bezpečnostní složky.

Šest měsíců chaosu

Demonstrace a protesty probíhají v Hongkongu od června a souvisejí se sporným návrhem změn extradičního zákona předloženým hongkongskou vládou. Ten by v případě schválení zjednodušoval vydávání podezřelých osob do pevninské Číny.

Když vláda návrh pozastavila, ale nestáhla, záměr hnutí se soustředil na stížnosti proti policejní brutalitě a na širší výzvy po demokracii. Protesty mají zatím dvě oběti: jednoho zastřeleného studenta a sedmdesátiletého muže, který zemřel po zásahu cihlou.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!