Horolezec Adam Ondra překonal obtížnost 9c! Jako první člověk na světě!

Český rodák Adam Ondra opět dokázal, že v horolezectví nemá konkurenci. V norském Flatangeru zvládl vylézt nejtěžší cestu světa v obtížnosti 9c. Měsíce intenzivních příprav tak přinesly kýžené ovoce.
Horolezec Adam Ondra
Horolezec Adam Ondra
youtube/physioandclimb blog

reklama

Čtyřiadvacetiletý Adam z Brna patří mezi světovou špičku ve sportovním lezení. A dokázal to i tentokrát v norském Flatangeru. Cestu, kterou si soukromě nazval "Project Hard" a navrtal už v roce 2013, si během let vyzkoušel přelézt celkem sedmkrát. Vždy však jen nanečisto. Společně s fyzioterapeutem dřel ve speciálním tréninku konkrétní pohyby, díky kterým teď s přehledem zdolal obtížnost 9c.

Ondra už má na svém kontě několik úspěchů. Tím posledním je přelezení nejtěžší vícedélkové cesty na světě s názvem Dawn Wall v Yosemitech. I když se český „spiderman“ účastní i soutěží na umělých stěnách, zaměřuje se především na cesty s nejvyšší obtížností v přírodě.

 

Podle francouzské klasifikace měly doposud nejtěžší cesty obtížnost 9b+ a takto náročné stezky jsou na světě zatím jen tři. A ano – všechny tři zdolal jen Ondra. Za ním se pak drží jen Američan Chris Sharma, který zdolal pouze jednu ze zmíněných cest.

Při překonávání horolezecké cesty s obtížností 9c byl Adam Ondra neobvykle tichý.  Při svých výstupech zpravidla při výdechu křičí a tím sám sebe motivuje. Minulou neděli, kdy v Norsku překonával sám sebe, s křikem ale šetřil. Jak sám později dodal, trasa byla technicky velmi náročná, a tak svou energii věnoval raději do techniky než do svižného a dynamického lezení.

"Měl jsem pocit, že je to jen další obyčejný den v Projektu. Bylo horko, ale vzduch byl svěží a suchý."
Autor: youtube/Climbing TV "Měl jsem pocit, že je to jen další obyčejný den v Projektu. Bylo horko, ale vzduch byl svěží a suchý."

„Ani jsem nedokázal zakřičet radostí, jen jsem tam visel v laně a v očích cítil slzy. Tolik radosti, úlevy, vzrušení najednou. Mnoho měsíců života sečteno ve 20 minutách lezení," dodal v tiskové zprávě Ondra. "Každá minuta tréninku, každá minuta strávená v Norsku za to stála. Ta cesta mě nikdy nepřestala bavit, a to i přes veškerý čas, který jsem s ní strávil. Bavila mě, když jsem ji nacvičoval, hledal ty správné kroky a pohyby a bavilo mě o to víc ji úspěšně dokončit," popsal šťastný Adam.

Adam Ondra
Autor: youtube/Desnivel TV Adam Ondra

O úspěchu čtyřiadvacetiletého lezce z Čech píší i světové deníky a věří, že Adam v posouvání svých lezeckých možností ještě není u konce. Čeští horolezci zase doufají, že Ondrovy výkony zvýší zájem o horolezectví i mezi dětmi. Protože takových sportovců, jakým je Adam Ondra, nebude nikdy dost.

reklama

reklama