Hory, krávy, louky: Turisty nepřeplněné údolí PillerseeTal nabízí tu pravou alpskou idylku (2. část)

V předchozím článku jsem vám představil údolí PillerseeTal a přidal pár tipů, kam se vypravit na nenáročný výlet. Teď se podíváme na náročnější aktivity a také tyrolskou gastronomii, která nabízí několik opravdu vybraných specialit.
Tyrolské Alpy
Alexandr božilov

reklama

Jako další tip na výlet rozhodně nemohu opomenout výšlap na horu Henne se zastávkou u horského jezera Wildsee. I tady začíná cesta lanovkou (tentokrát z vesničky Lindau kousek od Fierbrunnu), na vrcholek dvoutisícovky ozdobený krucifixem lze ale dojít jen pěšky a vzhledem k přibližně 500metrovému převýšení, to úplná legrace není. Výšlap si ještě můžete zpestřit ferratou, jako já. Na výběr je několik obtížností, vzhledem k počtu nachozených kilometrů volím zlatou střední cestu. I tak jsem místy dost rád, že mě jistí lano. Náročný výšlap ale stojí za to, protože z vrcholku Henne je, jak jinak, opět fantastický výhled široko daleko.

Tyrolsko nabízí opravdu úchvatné scenérie

Hory, krávy, louky: Turisty nepřeplněné údolí PillerseeTal nabízí tu pravou alpskou idylku (1. část)

Při cestě zpět (nebo naopak při cestě vzhůru) se určitě zastavte u jezera Wildsee. Je to opravdu kouzelné místo, kde nechybí ani pravá horská chata. V ní po náročném chození přijde určitě vhod nějaká ta tyrolská specialita (polévka se špekovými a sýrovými knedlíky byla opravdu vynikající) a samozřejmě pivo nebo schnaps na povzbuzení. Otužilci se mohou pořádně zchladit v jezeře.  Místní tvrdí, že ideální teplota vody bývá většinou v srpnu. Každopádně i na konci září se ve vodě chvíli vydržet dalo.

Horské jezero Wildsee leží jen kousek pod vrcholem Henne ve výšce 1 847 metrů
Autor: Alexandr božilov Horské jezero Wildsee leží jen kousek pod vrcholem Henne ve výšce 1 847 metrů

Abych ale nezapomněl ani na příznivce poněkud více adrenalinové zábavy, PillerseeTal rozhodně nezklame ani klasické horolozce. Vhodných míst je v celém regionu dostatek. Na své si přijdou i milovníci paraglidingu, raftingu nebo canoyingu. Obzvláště poslední zmíněná aktivita opravdu stojí za to. O canoyingu nejen v Tyrolsku se více rozepíšu v dalším článku.

Vraťme se ale zpátky do PillerseeTalu. Dovolená totiž nejsou jen výjezdy lanovkou, výhledy nebo sport. Ano, hádáte správně – přišel čas na gastronomii a i ta je v Tyrolsku bohatá. O zdraví všudypřítomných krav, které okupují vysokohorské pastviny, nelze pochybovat. Hovězí steak je tak téměř povinnost, pokud se tedy neřadíte mezi vegetariány. Samozřejmě že i mléko (nejen to kravské) má v Alpách svoji kvalitu. Neochutnat tedy místní sýrový nebo čokoládový produkt, by byl hřích. Obzvláště různé druhy sýrů jsou ve většině restaurací neodmyslitelnou součástí zdejších pokrmů.

Další pochoutku pak představují čerstvé ryby z jezer a potoků. Obzvláště bych doporučil návštěvu pstruží farmy Forellenranch. Rodinný podnik leží přímo u břehu jezera Pillersee a za velice přijatelné ceny pro vás připraví opravdu neskutečné pokrmy ze pstruha, a to na všechny způsoby.

Je libo čerstvého pstruha se salátem?
Autor: Alexandr božilov Je libo čerstvého pstruha se salátem?

A zapomenout nesmím ani na tekuté pochoutky. Kromě velice dobrého všudypřítomného ležáku ze Salcburku si místní potrpí také na pořádný „schnaps“. Výrobců tradiční pálenky se v Pillerseetalu nachází hned několik. Za návštěvu stojí například rodinný podnik Gidis ležící kousíček od Fierbrunnu (je lepší se objednat předem). V útulném prostředí si můžete vychutnat distiláty z jablek, hrušek, ale i šišek nebo borůvek. Při troše štěstí vás bude obsluhovat půvabná dcera majitele, která je nejmladší „pálenkářkou“ v celém Tyrolsku.

Tato slečna má pálení v krvi
Autor: Alexandr božilov Tato slečna má pálení v krvi

Když zmiňuji lokální produkty, nelze vynechat kosmetiku. I ta se v tomto tyrolském údolí vyrábí. Kousek od St. Ulrich am Pillersee totiž sídlí nejstarší fabrika na zpracování produktů z kosodřeviny na světě. Blahodárné účinky kosodřevinového oleje je možné vyzkoušet přímo na místě na vlastní kůži, případně si zakoupit některý z mnoha prduktů. V nabídce jsou oleje do koupele, mýdla nebo třeba krémy na všechny končetiny.

Pokud nyní přemýšlíte, že byste ještě někam rádi například na prodloužený víkend, oblast Pillerseetal bude možná to pravé místo. Jak už jsem zmiňoval v předchozím článku, užít si tam volno můžete prakticky kdykoliv. V období mezi letní a zimní sezonou, což je právě nyní, ale můžete i ušetřit. Ubytovací zařízení se totiž snaží nalákat turisty a ceny tomu výrazně přizpůsobují. Jak už bývá v Tyrolsku zvykem, většina hotelů se pyšní vysokou kvalitou služeb za poměrně přijatené ceny. Jedním z nich je například i Hotel Chalets Grosslehen, který nabízí ubytování v moderně zařízených, typicky alpských staveních.

Více informací o této malebné tyrolské destinaci se dozvíte na oficiálních stránkách regionu nebo turistickém portále kamkam.eu.

Tak naviděnou v Tyrolsku!

reklama

reklama