Hrdinové z Portlandu se zastali napadených dívek. Dva z nich za svoji odvahu zaplatili životem

V americkém Portlandu minulý týden zemřeli dva muži, když se zastali napadených mladých dívek, na které slovně zaútočil 35letý agresor. Třetí muž utrpěl vážná zranění, podle posledních informací je však mimo ohrožení života. Příběh o lidské statečnosti se dostal daleko za hranice Portlandu. Pro rodiny obětí už se podařilo vybrat přes 600 tisíc dolarů.

Podle BBC útočník slovně napadl dvě mladé ženy, které vypadaly jako muslimky. Jedna na sobě měla v době útoku hidžáb. Muž na ně křičel xenofobní hesla. Jedno z nich bylo údajně: „všichni muslimové by měli zemřít“. V tu chvíli se dívek zastali tři cestující. Útočník, kterého policie identifikovala jako 35letého Jeremyho Josepha Christiana, na ně ale vytáhl nůž. Taliesin Myrddin Namkai-Meche (23) a Ricky John Bestnapadl (53) útok nepřežili, třetí z hrdinů Micah David-Cole Fletcher byl těžce zraněn bodnou ranou do krku.

Podle místních médií je útočník, který už si vyslechl obvinění z dvojnásobné vraždy a pokusu o vraždu, ve městě známý pro své islamofobní a nacistické názory. Christian měl problémy se zákonem už v minulosti. V roce 2002 byl obviněn z loupeže a únosu. Když ho tenkrát dopadla policie, pokusil se neúspěšně spáchat sebevraždu. Podle svého právního zástupce trpěl duševní poruchou.

Tři muži, kteří neváhali a zastali se mladých žen, jsou místní komunitou i daleko za hranicemi města považováni za opravdové hrdiny. Ve sbírce určené pro rodiny obětí se už podařila nastřádat suma přesahující 600 tisíc dolarů (přes 14 milionů korun). Jedna z napadených dívek o svých zachráncích pro místní televizi uvedla: „Chtěla bych jen poděkovat lidem, kteří za mě položili svůj život. Ani mě neznali a přesto kvůli mně a mojí kamarádce ztratili život“. Uvedla také, že kdyby se za ně hrdinové nepostavili, pravděpodobně by zemřely právě ony.

Prezident Trump pod tlakem

Podle televize Al Jazeera prezident USA Donald Trump na událost vůbec nereagoval. Uvedla také několik příkladů, kde se stal jeho nezájem terčem ostré kritiky, zejména významných osobností, které ho na Twitteru opakovaně interpelovali. Oregonský reportér se ho například na svém profilu na Twitteru otevřeně zeptal, jestli má k události nějaký komentář. Tweet dostal přes 5 000 lajků, ale odezvu od prezidenta žádnou.

Tagy: