Hrozí Bolívii občanská válka? Nepokoje si vyžádaly už deset mrtvých

Proti samo-prohlášení místopředsedkyně parlamentu  Jeanine Áñezové prezidentkou Bolívie v hlavním městě La Pazu vzali demonstranti do rukou dřevěná prkna a kovové plechy jako zbraně. Mávali prapory „Wiphala“ reprezentující původní domorodé obyvatelstvo země.
domorodí obyvatelé Bolívie versus policie
domorodí obyvatelé Bolívie versus policie
foto youtube Al-Jazeera

reklama

Jedna z demonstrujících prohlásila: „Nepřejeme si žádného diktátora. Áñezová se postavila proti nám a to nás rozlítilo. S našimi bratry a sestrami budeme bojovat do doby, dokud se Morales nevrátí.“ V současnosti se napříč Bolívii rozhořel boj mezi příznivci Moralese a prezidentky Áñezové a policie se snaží oba tábory demonstrantů rozehnat. Došlo ke střelbě ve městě Yapacaní, asi 450 kilometrů jihovýchodně od metropole La Paz, při které byl usmrcen 20letý demonstrant – příznivec Moralese. Podle agenturních zpráv zahynul ve stejné oblasti další muž a počet obětí se od začátku protestů v Bolívii vyšplhal na deset.

Demonstranti se v hlavním městě La Pazu oblékli do tradičních domorodých oděvů a zaplavili místní ulice. Na policisty začali házet kamení a cihly. Snažili se dostat k prezidentskému paláci a zasahující policie musela použít slzný plyn.

 

Bolivijská společnost je rozdělená

Lidé demonstrující v La Pazu se staví proti Jeanine Áñezové. Prodavačka chleba Ruth Moscosová dopisovateli agentury Reuters řekla: „Áñezová nezastupuje lidi, ale elity, společnost, která má peníze, ale nereprezentuje chudé.“

Jde o to, že Evo Morales se při nástupu k moci postavil za marginalizovanou skupinu domorodých obyvatel, pěstitelů koky, kterou podporoval, ze které sám vzešel a jako vůbec první domorodý obyvatel se stal bolivijským prezidentem. Moc a blahobyt původních obyvatel a chudých za Moralese výrazně vzrostly.

Na druhou stranu jsou zde ti, které nástup Áñezové povzbudil a doufají, že to přinese po týdnech protestů do země stabilitu. „Zdá se, že bude jednat čestně a dostane nás ze zmatků,“ řekl agentuře obyvatel La Pazu Jose Clarens, který šel na trh.

exprezident Morales v Mexiku

Bolívii vládne prezidentka. Komplikovaný útěk exprezidenta Moralese

Áñezová již sestavuje svůj tým, například byl jmenován nový ministr obrany a prezidentka uvedla, že „v nejkratším možném čase“ chce vyhlásit volby. „Vyzývám k mírovému a demokratickému přechodu a ruším vše, co způsobilo, že jsme se stali totalitní zemí," prohlásila Áñezová.

Agentura Reuters popisuje, že v zemi panuje výbušná atmosféra, že demonstranti se ozbrojují a jsou dokonce slyšet i hlasy: „A teď nastane občanská válka!“

Prezidentku uznalo i Rusko

Stejně jako je Bolívie uvnitř rozdělená, stejně tak je rozdělené na dva tábory i mezinárodní společenství. Jsou jihoamerické země, které okamžitě podpořily Áñezovou, jako Brazílie nebo Kolumbie, zatímco Mexiko a Argentina stojí za Moralesem. Dále například viceprezident Mike Pompeo na svém twitteru píše: „Chválím Jeanine Áñezovou, že v této náročné době převzala roli odpovědnosti za obnovení pořádku a udržení civilní vlády.“

Na druhou stranu ruské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, ve kterém se mimo jiné uvádí: „Je velice znepokojivé, že během politické krize, v níž se země nachází, kdy vláda byla připravena hledat konstruktivní řešení prostřednictvím dialogu, bylo vše smeteno vývojem, který připomíná postupný převrat.“ Později ale Rusové otočili a uznali Jeanine Áñezovou za dočasnou prezidentku Bolívie. Informovala o tom agentura Ria Novosti. Uvádí dále, že vše proběhlo podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova v souladu s právními normami. Nicméně náměstek uvedl, že vše co předcházelo jejímu jmenování, má poodobu puče. Mimito je Rusko znepokojeno nedostatečnou usnášeníschopností bolivijského parlamentu při hlasování o kandidatuře prezidentky.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!