Hrozí krize: Úprk Syřanů z Idlibu k tureckým hranicím. Je zde milion utečenců

Podle posledních zpráv pozorovatelů OSN jsou tisíce lidí za pouhý jeden den na cestě k Turecku. Příčinou je bombardování. Příchod zimy vytváří humanitární katastrofu.
Foto z Idlíbu
Foto z Idlíbu
foto UNICEF

reklama

Syrské vládní a ruské ozbrojené síly bombardují a operují v provincii Idlib na severu Sýrie. OSN tvrdí, že za 24 hodin opustilo Idlib kvůli bombardování nejméně 18 000 lidí. Dopisovatel Al-Jazeery mluví o bombardování Maarat el-Numan, který se nachází na jihu Idlibu. Uvádí, že útoky jsou nekoordinované a jsou také zasaženy civilní cíle jako nemocnice, tržiště a obytné domy.

Organizace nazvaná Syrská odpovědná koordinační skupina (Syria's Response Coordination Group) prohlašuje, že za necelý týden, pět dní, uprchlo do oblasti u tureckých hranic již 80 tisíc lidí. Se zprávou dnes přichází server Al Jazeera, který dále píše, že na těchto hranicích je celkem shromážděno kolem jednoho milionu Syřanů.

Boje v severovýchodní Sýrii

Intenzivní boje na severovýchodě Sýrie vystřídal boj politicko-strategický

Situace nabírá na komplikovanosti a vážnosti také proto, že například bojová skupina nazývající se Hay'et Tahrir Sham staví barikády a brání uprchlíkům v jejich útěku a stejně tak Turecko vyslalo další vojenské posily, aby zabránily prchajícím v jejich vstupu na turecké území. Lidé se dostávají do zoufalé situace, kdy z jedné strany jsou vystaveni útokům a z druhé strany je jim bráněno v útěku do bezpečí.
Navíc v Radě bezpečnosti OSN nedošlo ke schválení žádné z rezolucí nabízené konkurenčními stranami bojujícími o vliv v Sýrii. Tím dochází ke krizi v poskytování humanitární pomoci milionům Syřanů v převážně povstaleckých oblastech. Rezoluci, kterou spoluzakládalo Německo, Belgie a Kuvajt, podporovanou humanitárním úřadem OSN, naposledy vetovaly Rusko a Čína.

To je důvod, proč generální tajemník Antonio Guterres vydal zprávu, že „OSN nemá alternativní prostředky, jak pomoci lidem v nouzi v pohraničních oblastech“.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!