Hrubnou muži na internetu? Podle vědců jsou jejich online příspěvky často misogynní

Nová studie zjistila, že se muži na internetu stávají „jedovatějšími“ a zastávají nihilistické a extrémně protiženské ideologie. Britští a američtí vědci z University College London, Birmingham University a University of Illinois to vyvodili na základě sledování 38,4 milionu příspěvků na internetu. Informoval Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Vědci se na internetu zaměřili na takzvanou „manosféru“ (mužosféru), což jsou stránky, fóra a skupiny třeba na sociální síti Reddit, které vzhledem k tématům navštěvují výhradně muži. Tým zjistil, že u řady z nich dochází ze strany uživatelů k radikální a „násilné“ rétorice, která se během let navíc stupňovala.

Postupná radikalizce?

Podle zjištění akademiků jsou mnohem extrémnější příspěvky, které často tíhnou až k nenávisti (hate speech) na fórech u nejrůznějších webů než na sociální síti Reddit. Tým rovněž zjistil, že řada uživatelů se účastní vícero fór a diskuzních vláken, což může pro nezainteresovaného čtenáře vyvolávat dojem, že je komunita větší, než je tomu ve skutečnosti.

Střelba v německém městě Halle

Manifest střelce z Halle: Kořenem všech problémů jsou židé

Řada uživatelů podle vědců rovněž postupně směřuje k radikálnějším přesvědčením. Nejrůznější skupiny a fóra z „manosféry“ se často shodují s extrémně pravicovými skupinami, že feminismus je důvodem úpadku západní civilizace. „Ve skutečnosti misogynie (nenávist k ženám) tíhnoucí k extrémní pravici může být jedním z charakteristických rysů,“ uvedl tým vědců.

Odkaz v několika vražedných útocích

Britský server uvádí, že chlapský žargon odkazující se na mužská práva a jejich omezování hrál roli v řadě střeleckých masakrů v posledních letech. Uvádí třeba příklad čtyřiadvacetiletého mladíka, který v roce 2019 zabil devět studentů na vysoké škole v Ohiu a vedl si „znásilňovací seznam“ žen, které odmítly jeho romantické nebo sexuální pobídky.

Jako další příklady jsou uvedeni mladíci z Toronta či Santa Barbary, kteří zabili deset, respektive sedm lidí. První napsal na Facebooku příspěvek, v němž prohlásil věrnost povstání těm, kteří nemají sexuální vztah, ačkoliv chtějí. Druhý mladík zase sepsal manifest, v němž viní ženy z toho, že je panic a doposud nepolíbil dívku.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!