Hubnout díky práci vestoje? Ano, i to je možné!

V historii to nebylo nic neobvyklého. Vestoje pracovali slavní umělci, mezi které se řadili například Charles Dickens, Ernest Hemingway, Vladimir Nabokov či Virginia Woolfová. A dost možná i kvůli tomu, aby shodili nějaké to kilo. Podle vědců totiž stání může pomoci při hubnutí.
Roztočte váš metabolismus na vyšší obrátky!
Roztočte váš metabolismus na vyšší obrátky!
istockphoto.com

reklama

Kdo by ale čekal, že mu stačí pár minut stání a bude o kilo lehčí, šeredně se plete. Člověk musí být trpělivý.

Podle amerických kardiologů tělo vestoje spálí za minutu o 0,15 kalorií více, než při sezení. Studie, kterou zveřejnili odborníci v časopise European Journal of Preventive Cardiology 1, se opírá o 46 analýz a dva tisíce zkoumaných osob.

Právě díky této práci vědci tvrdí, že člověk vážící 65 kilogramů by zhubnul zhruba deset kilo za čtyři roky, pokud by místo sezení šest hodin denně stál. Co ale za hubnutím vestoje vězí, to nikdo s jistotou neví.

OTESTUJTE SE pomocí provázku: Je vaše váha v pořádku?

OTESTUJTE SE pomocí provázku: Je vaše váha v pořádku?

„Stání nespálí jen víc kalorií, ale dodatečná svalová aktivita je spojována také s nižším procentem infarktů, mrtvic a cukrovek. Výhody stání by tedy mohly sahat dál než jen k úbytku hmotnosti,“ tvrdí optimisticky hlavní autor studie Francisco Lopez-Jimenez z Mayo Clinic.

Podstatnou podmínkou je také kvalitní a výživný jídelníček. Pokud budete pracovat vestoje, ale vaše kroky nejčastěji zamíří k ledničce, za čtyři roky budete spíš těžší než lehčí.

Na spálení jedné kalorie je podle kardiologů třeba zhruba sedm minut. Za hodinu se tak spálí jen cca 54 kalorií. Podle výpočtů může stání zvýšit odbourávání kalorií v těle nanejvýš o 2,5 procenta.

Pouze stát nestačí

Experti se shodují, že práce vestoje je pro štíhlou linii určitě prospěšnější, jelikož sedavé zaměstnání se potýká s problémy se strnulostí. „Stát dlouho na místě bez pohybu ale také není řešení,“ upozornil v kontrastu s americkou studií sportovní lékař Ing Froböse.

Podle jiné americké studie je největší výhodou práce vestoje její produktivita. Autoři studie se zaměřili na pracovníky call-center a řešili, zda by se společnostem nevyplatilo pořídit výškově nastavitelné stoly.

reklama

reklama