Hurikán Harvey na pobřeží Texasu ničil budovy, statisíce lidí jsou bez proudu

Hurikán Harvey
Hurikán Harvey
Twitter/ale vιllegaѕ

reklama

Obavy amerických meteorologů se potvrdily. Hurikán Harvey udeřil v noci na texaské pobřeží v plné síle. Už teď je zřejmé, že vítr o rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu způsobil značné škody. Prezident Donald Trump vyhlásil stav katastrofy.

Hurikán cestou k jižnímu pobřeží USA neustále nabýval na síle. Když dorazil k pevnině, byl už na stupni číslo čtyři. Poslední hurikán této kategorie, který zasáhl pevninu USA, byl Charlie v roce 2004. Harvey ničil budovy a porážel stromy i sloupy elektrického vedení. Už teď je jasné, že některé oblasti budou neobyvatelné týdny i měsíce.

 

Silný vítr doprovázely několikametrové vlny, na některých místech spadl během silných srážek až metr vody, hlásí reportéři stanice CNN. Města na pobřeží se tak doslova stala součástí oceánů. Na záběrech z postižených oblastí je vidět, jak se voda žene ulicemi měst.

Jedno z nejvíce postižených míst je desetitísícové městečko Rockport. Hurikán tam podle agentury Reuters poškodil řadu budov včetně střední školy, hotelu a komplexu pro seniory. Některé z postižených objektů přitom byly určeny jako útočiště pro ohrožené obyvatele. Místní hasiči nemohli podle CNN dlouho zasáhnout. Byli totiž uvěznění na stanici, nad kterou se přímo nacházelo oko hurikánu.

„Zahlédl jsem skrze otvor ve dveřích hotelu, jak se velká kovová zeď rozestavěného domu sesunula pod náporem větru k zemi. Palmy se silnými kmeny se také kácely a přes tlumenou záři pouličních lamp a blesků jste mohli zahlédnout intenzivní déšť,“ popsal řádění hurikánu reportér BBC z města Corpus Christi, které leží přibližne 50 kilometrů jižně od Rockportu.

Zatím není známý celý rozsah škod ani počet zraněných či mrtvých. Přes 200 000 lidí v celém Texasu je bez elektřiny, na některých místech nefunguje internet, z mobilních telefonů nelze volat.

Harvey podle Národního hurikánového centra zeslábl na první stupeň, což znamená vítr o rychlosti přibližně 150 kilometrů v hodině. Bouře by se podle meteorologů měla držet v oblasti jižního Texasu a části Louisiany přibližně do půlky příštího týdne.

reklama

reklama