Hurikán Irma se blíží ke karibským ostrovům a nabývá na síle

Hurikán Irma  nabírá na síle
Hurikán Irma nabírá na síle
youtube/CBS News

reklama

Hurikán Irma už dosáhl nejvyššího, tedy páteho stupně Saffir-Simpsonovy stupnice. Irma míří nad Karibik a provází ji vítr o rychlosti 220 km/h. Během příštích 48 hodin by měl ještě zesílit. Karibské ostrovy i Florida už vyhlásily stav nouze.

Ohniskem hurikánu Irma jsou Kapverdské ostrovy, od kterých se pak Irma přesouvá na západ napříč celým Atlantikem. S sebou přináší život ohrožující větry a přívalové deště.

Na Karibských ostrovech je již vyhlášen stav nouze, orgány varují před silnou bouří a následnými srážkami. Také Florida je již v pohotovosti. Zatímco Karibské ostrovy by měl hurikán zasáhnout mezi úterním večerem a středečním ránem, Florida očekává Irmu během víkendu.

Podle centra pro sledování hurikánů (NHC) je ale příliš brzy předpovídat cestu hurikánu, stejně tak jeho dopady. NHC uvádí, že tyto typy bouří patří mezi nejsilnější. Tam se řadil také například hurikán Hugo z roku 1989, který měl sílu pátého stupně. Hugo za sebou zanechal 50 mrtvých a miliardové škody.

Varování před Irmou už úřady vydaly na ostrovech Antigua, Barbuda, Montserrat, Svatý Kryštof, Nevis, Saba, Svatý Eustach či Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Ve střehu zůstává také Portoriko, Britské a Americké Panenské ostrovy nebo Guadeloupe.

Situace, která byla k vidění před hurikánem Harvey, se tak opakuje. V obchodech se tvoří dlouhé fronty, lidé se zásobují vodou, potravinami, bateriemi, generátory a dalším nezbytným zbožím. 

Nezbývá než doufat, že hurikán Irma ztratí něco ze své síly ještě dříve, než se dostane k pevnině. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!