Hurikán Irma zeslábl na čtvrtý stupeň. Míří k Miami a okolí

Hurikán Irma zeslábl o jeden stupeň. I nadále však zůstává extrémně nebezpečný. Zatímco během čtvrtka předpovědi počítaly s tím, že hurikán udeří na pobřeží Floridy, nyní se naplňují obavy, že střed Irmy zasáhne Miami a okolí.
Hurikán Irma zeslábl na čtvrtý stupeň

reklama

Až 250 kilometrů v hodině dosahuje vítr doprovázející hurikán Irma. Po spoušti v Karibských ostrovech zničil hurikán i ostrovy Turks a Caicos. Na svědomí má minimálně 14 obětí.

Irma postupuje dále směrem na Kubu a Bahamy. Právě tam již proběhly hromadné evakuace a severní pobřeží tak nyní zůstává podle agentury Reuters liduprázdné. Riziko nepředstavuje pouze síla větru, ale také zvýšená hladina moře, která by v některých oblastech mohla dosáhnout až šesti metrů nad obvyklou hladinou.

Hurikán Irma zeslábl na čtvrtý stupeň
Hurikán Irma zeslábl na čtvrtý stupeň

Očekává se, že ničivá bouře nejvíce zasáhne východ a střed Kuby a poté bude směřovat dál ke Spojeným státům. Na území Floridy by Irma měla vstoupit v noci na neděli a podle odborníků bude postupovat z jihu na sever. Zasáhnout tak má i Miami a okolí. Úřady varují, že právě na Floridě může mít hurikán skutečně ničivý dopad. Podle národní meteorologické služby může být jih Floridy neobyvatelný ještě několik týdnů po úderu ničivé bouře.

Hurikán Irma
Hurikán Irma

Podle amerického prezidenta Trumpa je Florida připravena na příchod hurikánu, jak jen to je v této situaci možné. Místní i turisté opouštějí krizové oblasti, lety do i z Floridy jsou momentálně pozastaveny a nelehká situace vznikla i kolem pohonných hmot, kterých je podle informací nedostatek.

O průběhu celé situace vás budeme i nadále informovat.

reklama

reklama