Hurikán Maria zanechal Portoriko bez elektrického proudu. V Dominikánské republice evakuovali turisty

Hurikán Maria se dál žene Karibikem. Po ostrůvkách Dominika a Guadeloupe zasáhl také Portoriko. Živel tam způsobil kompletní výpadek elektřiny. Celkem už má Maria na svědomí 17 lidských životů. Hurikán nyní opět nabírá na síle a kolem pobřeží Dominikánské republiky míří k souostroví Turks a Caicos.
Hurikán Maria zanechal na Portoriku značné škody
Hurikán Maria zanechal na Portoriku značné škody
AP

reklama

Hurikán Maria je nejsilnější tropickou bouří, která za více než 80 let zasáhla Portoriko. Toto území v karibské oblasti pod správou USA, na němž žije asi 3,5 milionu obyvatel, zasáhla Maria s intenzitou čtyři. Vítr dosahoval rychlosti v nárazech až 250 kilometrů v hodině.

Větrná smršť smíšená s deštěm způsobila na Portoriku lokální záplavy, podle amerického Národního střediska pro hurikány jsou na některých místech „katastrofické“. Hurikán také zcela vyřadil z provozu na celém ostrově elektrickou síť, která byla poničena už hurikánem Irma před dvěma týdny. Úplná obnova dodávek elektrické energie bude podle starostky metropole Carmen Yulinové trvat několik měsíců.

Reportér stanice BBC, který se nachází v metropoli San Juan, uvedl, že se město patrně vyhnulo nejhoršímu. I tak jsou ale škody značné. „Vítr vzal střechy domů, vyvrátil mnoho stromů, některé budovy přišly o balkony a viděl jsem také jednu budovu, která se úplně zřítila,“ popisoval Will Grant.

„Když jsme vyšli ven, našli jsme náš ostrov úplně zničený,“ potvrdil závažnost situace pro list El Nuevo Dia guvernér Portorika Ricardo Rosselló. Na svém twitterovém účtu se pak snažil povzbudit Portoričany: „Společně to zvládneme a opět povstaneme. Bůh je s námi.“ Podle úřadů způsobil hurikán Maria na Portoriku smrt jednoho muže, kterého zasáhly letící trosky.

Počet obětí tohoto hurikánu v karibské oblasti tak stoupl na 17. Dva lidé zemřeli na ostrově Guadeloupe a 14 mrtvých potvrdily úřady Dominiky, kde bude ale počet obětí kvůli „naprostému zpustošení“ ostrova patrně vyšší.

Hurikán nad Portorikem zeslábl, ale dnes brzy ráno opět nabral na síle, když se ocitl zpět nad teplými vodami Karibiku. Dominikánská republika, kterou hurikán zasáhne dnes, už vyhlásila maximální pohotovost. Lidé nepůjdou do práce a děti do školy. Asi 4000 turistů z letovisek Bávaro a Punta Cana bylo preventivně evakuováno do hotelů v metropoli Santo Domingo.

Ještě během dneška by měl hurikán Maria opět zesílit a mířit k britskému zámořskému území Turks a Caicos a jihovýchodní části Baham, kde by vlny mohly dosahovat výšky přes 3,6 metru. Maria by se přes víkend měla posouvat dále na sever a podle meteorologů se nyní nedá vyloučit, že zasáhne také východní pobřeží Spojených států a přímořské provincie Kanady.

 

Autor: Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama