Hútíové zajali lodě v Rudém moři

Server Al Jazeera přináší zprávu saudské tiskové kanceláře o napadení dvou jihokorejských plavidel a jednoho saudskoarabského Hútíi. Na útoku se podle agentury měl podílet rovněž Írán.
Útok pirátů na loď - ilustrace
Útok pirátů na loď - ilustrace
foto youtube Euroactive

reklama

Vše se mělo odehrát v jižní části Rudého moře, a to v úžině Bab al-Mandeb, což je průliv 26 km široký mezi Rudým mořem a Adenským zálivem, v překladu znamená Brána slz. Mluvčí arabské koalice plukovník Turki al-Malki uvedl, že došlo k napadení Hútíi z hnutí Ansar Alláh remorkérů s jihokorejskou ropnou plošinou.

Tutéž zprávu potvrdila ruská agentura Ria Novosti, která se odvolává na jihokorejské ministerstvo zahraničí a píše o tom, že k útoku mělo dojít již v neděli ve 21.50 západně od ostrova Kamaran v Rudém moři. Uvádí, že Hútíové zaútočili na jihokorejskou plovoucí plošinu se dvěma remorkéry, z nichž jeden remorkér patří Jižní Koreji. Na palubě bylo 16 lidí včetně dvou jihokorejských občanů. Al Jazeera cituje plukovníka Turki al-Malkiho, který mluví o tom, že jeden z remorkérů je Rabigh-3. Podle serveru Marine Traffic je domovským přístavem remorkéru Džidda a loď pluje pod vlajkou Saudské Arábie.

Lodě mířily z přístavu Jizan do přístavu Berbera v severozápadním Somálsku a nyní se nachází v přístavu Salib poblíž Al Hudaydy v Jemenu.

Agentura Ria píše, že Hútíové měli plavidla zadržet, neboť chtějí zjistit, zda skutečně patří Jižní Koreji nebo „agresorovi“, čímž myslí Saúdskou Arábii. Tvrdí, že jde-li o jihokorejská plavidla, budou propuštěna. Jižní Korea vyslala do oblasti svůj torpédoborec, který se nachází v Ománu.

reklama

reklama