Hygiena nejen při koronaviru: Vyrobte si sami doma dezinfekci

Dezinfekčních prostředků v českých obchodech kvůli onemocnění koronavirem ubývá, někde už ani na pultech skutečně nejsou. Světová zdravotnická organizace zveřejnila návod, jak si lze dezinfekci vyrobit doma z volně dostupných prostředků, které se dají koupit v lékárně.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Světová zdravotnická organizace vydala recept na domácí výrobu dezinfekce. Je třeba obstarat:

  • 830 ml 96% etanolu 
  • 45 ml 3% peroxidu vodíku (H2O2)
  • 110 ml vroucí vody
  • 15 ml 98% glycerinu 

Všechno dobře promíchat v hrnci s převařenou vodou, následně po vystydnutí nalít a uzavřít do nádoby s dávkovačem a poté opět dobře protřepat.

Zdravotnická organizace také přidává návod na správné mytí rukou: Dostatečné množství doma vyrobené dezinfekce důkladně promnout dlaněmi i mezi prsty a nezapomenout ani na jejich konečky.

Doma vyrobená dezinfekce je dočasným řešením v nouzi, protože etanol vysušuje pokožku. A pozor, jde o hořlavou směs, proto je třeba udržovat domácí dezinfekci mimo oheň. Odborníci rovněž varují před nesprávným postupem při výrobě, což může vést i k poškození zdraví. Například Daniel Parker, který působí na Kalifornské univerzitě v oboru veřejného zdraví, upozorňuje na obtížnost přípravy. Podle něj je velice důležité ujistit se, že přípravek obsahuje „správnou koncentraci látek“.

Videonávod popisující, jak domácí dezinfekci vyrobit, zveřejnil německý server Thüringische Landeszeitung.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!