Hypotéky na vlastní bydlení budou stále méně dostupné

Získat hypotéku bude zase o něco těžší, vyplývá to z průzkumu České národní banky, která se zaměřila na největší hráče na trhu. Ti přitvrdili právě u hypoték pro domácnosti, kterých tak kvůli tomu uzavřeli méně.
16. 4. 2018 ZPRÁVY: HYPOTÉKY NA VLASTNÍ BYDLENÍ BUDOU STÁLE MÉNĚ DOSTUPNÉ
16. 4. 2018 ZPRÁVY: HYPOTÉKY NA VLASTNÍ BYDLENÍ BUDOU STÁLE MÉNĚ DOSTUPNÉ

reklama

Vyšší příjmy a mnohem vyšší úspory musí mít ti, kteří dnes žádají o hypotéku oproti těm, kteří o ni žádali například před rokem. Splnilo se tak přání guvernéra České národní banky, aby na hypotéku dosáhlo méně lidí. To dokazuje i průzkum, který si ČNB udělala.

„Banky v 1. čtvrtletí letošního roku opětovně zpřísnily podmínky, za jakých poskytují úvěry domácnostem. To bylo způsobeno zejména našimi opatřeními, která jsou zaměřena na udržení stability tuzemského bankovního sektoru. V případě úvěru na bydlení sehrál roli také fakt, že se bankám zvýšili náklady na jejich financování,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Úroky

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby, jako první v Evropě. Půjčky i hypotéky podraží

Například pokud budete žádat o dvoumilionovou hypotéku, měli byste mít připraveno vlastních 400 tisíc, což je pro mnohé mladé rodiny velký problém. Další roli hrají úroky, které Česká národní banka zvyšuje. Sehnat dnes hypotéku pod 2 % je nereálné, kdežto před rokem to bylo naprosto běžné. A výsledek? Počet hypoték stále klesá.

„Důvodem bylo zejména pokračování růstu cen nemovitostí určených k bydlení, dále také uplatňování limitů České národní banky na poskytování hypoték a v neposlední řadě také zvyšování úrokových sazeb,“ pokračuje Fišerová.

ČNB se rozhodla regulovat hypotéky také kvůli přehřátému realitnímu trhu. Ceny nemovitostí rostou nesmyslně vysoko a je to také dáno tím, že sehnat levnou hypotéku nebyl velký problém. Vyššími úroky a přísnějšími podmínkami se ale teď situace mění. Smůlu nejspíš budou mít ale mladí lidé a také lidé s nižšími příjmy. Ti si budou nejspíš muset zvyknout na nájemné bydlení.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!