I mužům tikají biologické hodiny. Otcovství v pozdějším věku přináší podle studie zvýšená rizika

Podle nové studie nesužují biologické hodiny pouze ženy, jak by se často mohlo zdát, ale rovněž muže. Starší otcové totiž podle zjištěných informací mohou vystavit své potomky (a partnerky) komplikacím ať už v průběhu těhotenství, nebo v pozdějším životě, uvedl server Deutsche Welle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Většina párů si je vědoma, že desetiletí výzkumu naznačují, že ženy zhruba od věku pětatřiceti let mohou v souvislosti s těhotenstvím zažívat určité komplikace. I podle statistik Googlu vyhledávají lidé témata spojená s ženským věkem a plodností čtyřikrát častěji než s věkem mužským.

Vyšší riziko předčasného porodu, potratu nebo nižší Apgar skóre

Rutgersova studie publikovaná ve zdravotnickém časopise Maturitas zhodnotila čtyřicetiletý výzkum vlivu rodičovského věku na plodnost a zjistila, že „starší otcové“ mají vliv na řadu zdravotních rizik u svých potomků a partnerek.

Očekávaným potomkům otců starších pětačtyřiceti let hrozí vyšší riziko předčasného porodu, nižší porodní váha nebo nižší Apgar skóre, což je mezinárodně uznávaný bodovací systém k orientačnímu posouzení zdravotního stavu novorozeněte (udává se třemi čísly, které na škále 0–10 hodnotí zdravotní stav novorozeněte v první, páté a desáté minutě života). Během těhotenství u nich rovněž hrozí vyšší riziko pozdějšího potratu nebo novorozeneckých záchvatů.

Matky se líčí před porodem 14

GALERIE: Nový šílený trend? Matky se před porodem líčí, aby byly hezké na fotkách pro sociální sítě

„Ačkoliv je dobře zdokumentováno, že dětem starších otců je častěji diagnostikována schizofrenie  - jednomu ze 141 dětí otců do pětadvaceti let, ale pak jednomu ze 47 dětí otců nad padesát let – důvod zatím dobře nechápeme,“ uvedla autorka studie Gloria Bachmannová z Rutgers Robert Wood Johnson Medical School v New Jersey.

Častější výskyt schizofrenie nebo autismu

Studie rovněž poukazuje na vyšší četnost schizofrenie, autismu a vrozených srdečních vad u lidí s otci staršími padesáti let, což ilustroval nedávný výzkum časopisu Biological Psychiatry. Zvýšené těhotenské komplikace rovněž často pociťovaly partnerky starších mužů – například těhotenský diabetes, preeklampsie nebo předčasný porod.

Podle Bachmannové mají tato zjištění co do činění se spermiemi. Tak jako muži s věkem ztrácejí svalovou sílu a vytrvalost, ztrácejí svou kondici i jejich spermie. Tím je ovlivněna jak pravděpodobnost početí, tak potenciálně větší komplikace v případě otěhotnění.

Konkrétní věk, od kterého je plodnost mužů negativně ovlivněna, studie neuvádí, nicméně mohlo by to podle ní být někdy mezi 35. a 45. rokem věku.  

reklama

reklama