Imám v Ugandě si vzal nevědomky za manželku muže. Byl suspendován z funkce a je terčem posměchu

Ugandský imám se stal ve východoafrické zemi terčem posměchu a byla mu pozastavena duchovní činnost poté, co vyšlo najevo, že si v rámci muslimského obřadu vzal za partnera muže. Podle imámových slov nevědomky. O případu informovala agentura AP.
Ugandský imám se svým partnerem
Ugandský imám se svým partnerem
@newvisionwire/Twitter

reklama

Zatímco imám byl suspendován ze své duchovní funkce, jeho partner byl obviněn ze spáchání „nepřirozeného“ trestného činu. Na sociálních sítích pak podle agentury mnoho Uganďanů imáma zesměšňovalo coby podezřelého homosexuála, ačkoliv imám tvrdil, že nevěděl, že jeho partner je muž.

 

Homofobní země. Uganďané by měli respektovat soukromí lidí

Frank Mugisha, který vede skupinu Sexuální menšiny Uganda, míní, že případ dokázal, „jak homofobní země je“. „Imám by mohl mít pravdu, když říká, že to nevěděl,“ tvrdí. „Uganďané by měli respektovat soukromí lidí. Nejedná se nutně o homosexuály.“

Mugisha také uvedl, že není zřejmé, zda imámův partner je transgender, což byl jeden z důvodů proč se jeho skupina rozhodla zatím nezveřejnit prohlášení týkající se tohoto případu.

Německý satirický pořad Jihadi Fool

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Německo táhne do boje proti islamistům! Humorem na YouTube. Kvadratura kruhu hadra. Poslední zhasne

Partner zatčen za údajnou krádež

Navíc nebylo možné mluvit s imámem nebo jeho partnerem, který byl pár dní po ceremonii zatčen pro údajnou krádež televize v oblasti, v níž se před týdny jejich manželská ceremonie uskutečnila.

Tamní noviny Daily Monitor uvedly, že policistka podezřelého po provedení osobní prohlídky nahlásila jako muže. Ve zprávě se také objevila informace od klerika z imámovy mešity, který uvedl, že imám potřeboval radu poté, co se jeho nevěsta „odmítla svléknout, zatímco spali.“

Kriminalizace homosexuálů v Africe

Homosexuální sex je v Ugandě kriminalizován, v posledních letech navíc sílily snahy o další zpřísnění trestů zaměřených na homosexuály – včetně popravy oběšením. Mnoho Uganďanů věří, že homosexualita byla do země importována ze Západu.

Tvrdý protihomosexuální zákon přijatý v roce 2014 byl později zvrácen soudci na základě mezinárodního tlaku a hrozeb ohledně omezení zahraniční pomoci. V době přijímání později zvráceného zákona prezident Yoweri Museveni obvinil „arogantní a bezohledné západní skupiny“ ze snahy rekrutovat ugandské děti k homosexualitě.

Podle organizace Human Rigths Watch má dvaatřicet afrických zemí nejrůznější zákony kriminalizující homosexualitu.

reklama

reklama