Indie láká investory! Staví velkoměsto od píky po vzoru Dubaje či Singapuru

V indickém státě Gujarat na severozápadě země najdete místo nazývané Gujarat International Finance-Tec City, neboli GIFT City. Ze země zde ční pouze několik budov. Nenechte se zmást, Indie totiž zažívá ekonomický boom a tohle místo může být za pár let jedno z největších obchodních megaměst světa.
GIFT City - budoucí velkoměsto
GIFT City - budoucí velkoměsto
GIFT

reklama

Téměř 900 akrů parcel čeká na své zastavění. „Až na fakt, že nesedíme v Singapuru a GIFT City není Singapur, myslím, že z byznysového pohledu máme vše, co je potřeba,“ odkrývá velké ambice Ajay Pandey, výkonný ředitel města.

V loňském roce byly ve městě založeny dvě burzy a vládní výjimky zde umožnily obchody prakticky bez daní. Město stejně jako například Hong Kong bude mít svou vlastní finanční regulaci. Zahraničním investorům by tak neměla stát v cestě složitá byrokracie. Tři velké kancelářské budovy, školy a datové centrum by už brzy měla doplnit struktura dalších objektů.

Místní burza před 15 měsíci každodenně obchodovala v objemu jednoho milionu dolarů. Tento týden poprvé pokořila objem 500 milionů dolarů, a proto se čeká na vstup velkých společností – například JP Morgan, Morgan Stanley a dalších finančních korporací. Do dvou let je v plánu dostavět také čtyřhvězdičkový komplex Světového obchodního centra. Celkově Pandey očekává investice v celkové výši 2 miliardy dolarů.

Příběh megaměsta

Dubaj známá svým oslnivým a luxusním životem byla ještě v roce 1968 skromná osada, kde bylo registrováno 13 automobilů. Místní se živili rybolovem a lovem perel. O padesát let později se město stalo čtvrtým nejnavštěvovanějším městem světa. Zda se teď dozvídáme o novém futuristickém megaměstě v Indii, si musíme ještě pár (desítek) let počkat.

Dubaj - z pouště velkoměstem
Autor: Pinterest.com Dubaj - z pouště velkoměstem

reklama

reklama