Indonésie nabízí kávu, čaj a palmový olej výměnou za ruské stíhací letouny

Indonésie nabízí kávu, čaj a palmový olej výměnou za ruské stíhačky
Indonésie nabízí kávu, čaj a palmový olej výměnou za ruské stíhačky
APTN

reklama

Sankce, které uvalila Evropa a Spojené státy na Rusko, nahrávají indonéskému obchodu. Ta za spoluprací s Ruskem vidí možnost, jak posílit svůj obchod.  

 

„Tento výměnný obchod proběhne pod dohledem obou vlád a již brzy se uskuteční výměna 11 Sukhoi Su-35s a řada indonéských vývozů, od kávy, čaje až po palmový olej a strategické obranné produkty,“ uvedl indonéský ministr obchodu Enggartiasto Lukita.

 Ruská státní společnost Rostec podepsala memorandum o porozumění o dohodě s indonéskou státní obchodní společností PT Perusahaan Perdagangan Indonesia. Rostec tvrdí, že je odhodlaný plnit podmínky obchodu. Současně si ruská společnost vyhrazuje možnost zvolit si zboží, které obdrží z Indonésie. Jakarta se snaží prosazovat své produkty z palmového oleje uprostřed poklesu poptávky v Evropě. Indonésie je vůbec největším výrobcem komodity, která se široce používá ve výrobě vaření, kosmetiky a biopaliv.

Indonésie již provozuje 16 Sukhoi stíhaček, koupených v roce 2003, kdy letouny podléhaly americkému a evropskému embargu na prodej zbraní v souvislosti s údajným porušováním lidských práv ve Východním Timoru v roce 1999.

Obchod mezi Ruskem a Indonésii v posledních letech klesl. Lukita však uvedl, že rozsáhlé finanční a obchodní sankce proti Rusku jsou příležitostí pro Indonésii. „Je to příležitost, kterou bychom neměli promarnit,“ řekl mluvčí indonéského ministerstva obchodu Marolop Nainggolan.

 

Autor: Markéta Škorňová

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!